Bitcoin hacmi GBP paritesinde %1150 arttı

Yeni haftanın ilk gününde İngiliz Sterlini (GBP) dolar karşısında büyük bir düşüş yaşadı. İngiltere’deki vergi kesinti planlarının resmi para biriminde sert bir gerilemeye yol açtığı söylenirken Sterlin/Dolar kuru Asya’da 1,0350 ile tarihi düşük seviyeyi gördü.

Birleşik Krallık merkez bankası Bank of England’ın şu ana kadar müdahalelerden kaçınmasıyla birlikte satın alma gücü, para birimindeki zayıflık ve 4 yılın en yüksek seviyelerindeki enflasyondan çifte darbe alırken sinirler geriliyor.

GBP’nin düşüşü devam ederken CoinShares araştırma müdürü James Butterfill’in paylaştığı verilere göre, Bitstamp ve Bitfinex borsalarında GBP/BTC çifti için genellikle günde toplam 70 milyon dolar değerinde olan işlem hacmi, 26 Eylül’de 881 milyon dolar gibi dev bir rakama ulaştı. Bu da yüzde 1,150’nin üzerinde bir artışa işaret ediyor.

Butterfill bunun, “yatırımcıların bir fiat para birimi tehdit altında olduğunda Bitcoin’i tercih etmeye başladığını” gösterdiğini söylüyor.

Bitcoin’in GBP paritesindeki işlem hacmi, 10 kattan fazla arttı

“Birleşik Krallık’ın Bitcoin merkezi olma şansı var”

Öte yandan yatırım devi VanEck’in strateji danışmanı Gabor Gurbacs da bu hafta Bitcoin’in sterlin karşısındaki cazibesini vurgulayan birçok kişiden biriydi.

Gurbacs yaptığı Twitter paylaşımlarında şunları söyledi;

“Birleşik Krallık, GBP’nin oynaklığı göz önüne alındığında çok hızlı bir şekilde Bitcoin’e yönelecek. İngiltere’nin artık AB bürokrasisinin dışında olduğu düşünüldüğünde bir Bitcoin merkezi olmak için bir şans daha elde edeceği gözüküyor. Birleşik Krallık liderlerinin bu fırsatı oldukça iyi kullanacağını düşünüyorum.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl