Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Hangi şirketin kasasında ne kadar Bitcoin var?

MicroStrategy ve Square ile birlikte gözler Bitcoin'e yatırım yapan şirketlere çevrildi. Şimdiye kadar hangi halka açık şirket hangi miktarlarda Bitcoin tutuyor?

kasa (1)

Son aylarda Bitcoin’e doğrudan yatırım yapan şirketlerin sayısında artış gözleniyor. Ağustos ve Eylül ayında ABD merkezli büyük iş istihbaratı şirketi MicroStrategy, lider kripto paraya 450 milyon dolarlık bir yatırım yapmış ve 38 bin 250 BTC’yi rezerv olarak tutmaya başlamıştı. Henüz birkaç gün önce ise Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’in başında olduğu ödeme şirketi Square, 50 milyon dolarlık Bitcoin alımı yaptığını ilan etti.

Square’ın Bitcoin alımı, MicroStrategy’ninkine oranla daha büyük etki yarattı. Söz konusu açıklama, medyada geniş yankı uyandırırken Bitcoin fiyatı da 11 bin doları geçti. Bu etki, Square’ın piyasa değeri, dolayısıyla büyüklüğüyle doğru orantılı. Ödeme şirketi, 80 milyar doların üzerinde bir piyasa değeriyle Nasdaq’ta işlem görürken MicroStrategy, 1.5 milyar dolarlık bir şirket konumunda.

MicroStrategy ve Square’ın hamleleriyle gözler Bitcoin’e yatırım yapmış olan şirketlere çevrildi. Peki şimdiye kadar hangi halka açık şirketler Bitcoin’e yatırım yaptı ve bu yatırımların boyutu ne kadar?

Bitcoin’e erken dönemde yatırım yapanlardan biri olan girişimci Rodolfo Novak, bunun için bir internet sitesi oluşturdu ve burada halka açık hangi şirketlerin Bitcoin’e ne miktarda yatırım yaptıklarını listeliyor. Liste, sık sık güncelleniyor.

Buna göre son durum şöyle:

Şirket Bitcoin varlığı
MicroStrategy Inc. 38,250 BTC
Galaxy Digital Holdings 16,651 BTC
Square Inc. 4,709 BTC
HUT 8 MINING CORP 2,954 BTC
Riot Blockchain Inc. 1,053 BTC
Cypherpunk Holdings Inc. 204 BTC
Argo Blockchain 126 BTC
Grayscale Bitcoin Trust 449,596 BTC
CoinShares 69,730 BTC
3iQ The Bitcoin Fund 8,295 BTC
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun