Bitwise’dan Bitcoin halving yorumu: Etkisi hafife alınıyor

Kripto paralarda yatırım yönetim hizmetleri veren Bitwise şirketi halving ile ilgili 8 sayfalık yeni bir rapor yayımladı. Raporda halving'in Bitcoin fiyatına ve madencilik şirketlerine olan etkilerinden bahsedildi. Kısa vadede bazı düşüşlerin yaşanmasının normal olduğu belirtilen değerlendirmede, uzun vadede ise hem fiyatın hem de madenci gelirlerinin ciddi şekilde arttığı ifade edildi.

Bitcoin’de 4 yılda bir gerçekleşen ve ağın güvenliği için kritik unsurlardan biri olan halving’e artık günler kaldı. Birçok analist ve yatırımcı halving’in Bitcoin fiyatındaki etkisini konuşmaya devam ederken, önemli ve detaylı bir rapor da Bitwise şirketinden geldi.

Bitcoin spot ETF ürünü de bulunan kripto yatırım yönetim şirketinin 8 sayfalık raporunda, ödül yarılanmasının hem Bitcoin fiyatına olan kısa ve uzun vadeli etkileri hem de madencilik firmalarına olan yansımaları analiz edildi.

“Yarılanmalar Bitcoin için harika oluyor”

Ödül yarılanmasının Bitcoin fiyatına en sonunda mutlaka olumlu etki ettiği belirtilen analizde şu ifadeler kullanıldı:

“Ödül yarılanmalarının fiyata kısa vadedeki etkisi için elimizde 3 yarılanma dışında çok fazla veri yok. Bu yüzden kısa vadede sezgisel bazı yorumlar yapabiliriz. Ancak uzun vadedeki rakamlar, halving’lerin Bitcoin fiyatı için harika olduğunu gösteriyor. Bitcoin fiyatı halving’den sonraki bir yılda;

2012’de %8839
2016’da %285
%2020’de ise %6 arttı.

Piyasa kısa vadeli etkileri fiyatladığı için, uzun vadeli etkilerin de aslında yatırımcılar tarafından hafife alındığını da söyleyebiliriz. Benzer şekilde, Bitcoin spot işlem hacimleri halving’den sonraki ilk ayda ortalama %27,78 düşerek azalmış, ancak sonraki yıl ortalama %6.580,69 artarak önemli bir şekilde büyümüştür”

Okumadan geçmeyin! | Yüzde 5 bin Yükselen OMNI Coin nedir?

“Madenciler için de iyi”

Gelirlerinin çok büyük bir kısmını Bitcoin ödül sisteminden elde eden madencilerin de halving’den sonraki yılda, ciddi kazançlar elde ettiği belirtilen raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Madenciler, gelirlerinin büyük bölümünü, doğruladıkları işlemler üzerinden Bitcoin olarak elde ediyorlar. Dolayısıyla bu ödüllerin yarıya inmesi, halving’in, madenciler açısından kötü olduğu düşüncesini getirebilir. Ancak verilere bakıldığında madenci gelirlerinin, halving’den sonraki yılda ortalama %1458 arttığı görülüyor. Halving’den sonraki ayda ise %46 azalma durumu söz konusu…”

2020 halving’inde büyük madenciler ne yaşadı?

Raporda son yarılanma olan 2020’deki halving’e de değinildi ve bu dönemde büyük madencilik şirketlerinin rakamlarına mercek tutuldu:

“2020 yılındaki halving aslında, ABD’de borsaya kote olan şirketlerin yaşadığı ilk yarılanmaydı. Marathon Digital, Riot Platforms, Hut 8 ve Bitfarms şirketlerinin, yarılanmanın ardından gördükleri çeyrekte gelirlerinin düştükleri ortada (ortalama %46) ancak Bitcoin’in fiyatının artması, şirketlerin daha etkin makineler kullanmaya başlaması ve ağa uyum sağlaması, gelirleri sonraki dönemlerde ciddi şekilde artırıyor. Şirketlerin hisse fiyatları da, halving sonrasındaki yılda güçlü bir performans sergiledi”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl