Bitcoin’de blok boyutu, halving öncesi tüm zamanların rekorunu kırdı

Bitcoin'de ortalama blok boyutu, blok ödüllerinin yarı yarıya indiği "halving" olayı öncesinde tüm zamanların en yüksek seviyesini geride bıraktı.

Bitcoin’in ortalama blok büyüklüğü, 11 Mayıs’taki ‘haling’ öncesinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kripto paralara ilişkin veriler sağlayan CryptoCompare’e göre; Bitcoin ağının ortalama blok boyutu 2 Mayıs’ta 1.341 MB’a ulaştı ve 7 Mayıs’ta da neredeyse bu rekoru kıracak seviyeye yaklaşıp 1.312 MB’a çıktı. Daha önceki en yüksek seviye ise Aralık 2019’da ulaşılan 1.314 MB’lık seviyeydi.

Madencilerin 11 Mayıs’taki ödül yarılanması öncesinde, işlemlere öncelik vermesi Bitcoin ağındaki aktivitenin, dolayısıyla da işlem ücretlerinin artmasına sebep oldu. Ortalama işlem ücreti 8 Mayıs’ta 3.19 dolara çıktı ve böylece Nisan ayındaki 0.62 dolarlık seviyeden yaklaşık yüzde 300’lük bir artış görüldü.

Halving öncesi Bitcoin hash oranlarındaki dalgalanmalar ise benzerdi. Glassnode’dan elde edilen verilere göre; 3 Mayıs’ta Bitcoin hash oranı saniyede 142 eksahash’e çıktı. Blockchain.com ise 2 Mayıs için benzer zirve seviyesini gösterdi.

Bitcoin, halving sonrası fiyat anlamında da nispeten güçlü duruyor. Piyasa değeri ile en büyük kripto para, haberin yayına girdiği dakikalarda 9000 dolara yakın seviyelerde el değiştiriyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl