Bitcoin tarihte ilk kez altını geçti: Glassnode raporu

Bitcoin'deki ödül yarılanmasının ardından, dolaşıma dahil olan coin sayısında ciddi bir azalma yaşanırken, Glassnode ise en büyük kripto paranın, sisteme dahil olan yeni varlık bakımından altını geride bırakarak bu anlamda daha düşük bir enflasyona ulaştığını belirtti. Glassnode, bunun tarihte ilk kez olduğunu ifade etti.

altın (1)

Bitcoin’de geçtiğimiz hafta cumayı cumartesiye bağlayan gece gerçekleşen ödül yarılanması, kripto dünyası tarafından hala yoğun şekilde konuşulurken, önemli bir bilgi de zincir üstü analiz platformu Glassnode’dan geldi.

Şirket analistleri yazdıkları son raporda Bitcoin’in, sisteme yeni dahil olan varlıkların kıtlığı bakımından tarihte ilk kez altını geride bıraktığını ifade ettiler:

“Bitcoin’de görülen 4. yarılanma, Bitcoin ve altın arasındaki kıyaslamalarda tarihi bir değişime yol açtı. Altın ve Bitcoin’in, dolaşıma giren yeni varlıkların kıtlığı bakımından kıyaslamasında Bitcoin, ilk kez altını geride bıraktı”

Analizde, altın için dolaşıma giren sarı metal oranının %2.3, Bitcoin için ise yeni coin’in sisteme dahil olması oranının %0.83 olduğu belirtildi.

Benzer bir yorum da ARK Invest analisti Yassine Elmandjra’dan geldi. Analist, yeni çıkarılan altın oranını Glassnode’a göre daha düşük gösterse de (%1.7) , rakam Bitcoin’in yine üzerinde kaldı.

Glassnode analistleri ayrıca halving’lerin, dolaşımdaki Bitcoin’ler üzerindeki etkisinin sadece yeni arz edilen coin’lerin azalmasından dolayı değil, aynı zamanda ekosistemin de ciddi şekilde büyümesinden kaynaklandığını da belirttiler.

Hatırlanacağı üzere Bitcoin’deki ödül yarılanmasının ardından, Runes protokolü de resmen hayata geçmiş ve Bitcoin ağı üzerinde yeni çıkarılan Runes token’larından almak isteyenler ağda büyük bir yoğunluğa ve işlem maliyetlerinin rekor seviyeye çıkmasını sağlamıştı.

Halving sonrası ilk bloktan 3.125 BTC ödül alan madencilik havuzu ViaBTC, sadece işlem ücretlerinden ise 37 BTC’den fazla kazanç elde etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl