Bitcoin halving sonrası rekor kıran işlem ücretleri bu kez çakıldı

Cuma gününü cumartesiye bağlayan gece gerçekleşen ödül yarılanmasının ardından, Runes protokolünün de devreye girmesiyle tarihi rekor kıran Bitcoin işlem ücretleri, dün ve bu sabah itibarıyla adeta çakıldı ve normale dönmeye başladı. Orta öncelikli işlemler 10 dolar civarında seyrediyor. Bitcoin fiyatında ise sabah saatlerinden itibaren artış görülüyor.

Bitcoin’de gerçekleşen halving, madencilerin blok ücretlerini yarı yarıya azaltsa da, işlem ücretlerinden elde edilen gelir rekor kırdı. Halving bloğunu kazma başarısını gösteren madencilik havuzu ViaBTC toplamda 2.5 milyon dolarlık gelir elde ederken, işlem ücretleri de yarılanma sonrasında 128 dolarlık ortalamaya ulaştı.

Dün itibarıyla ise işlem ücretlerinde soğuma başladı. Orta öncelikli işlemler, 10 dolar seviyesine indi. İşlem ücretlerinin ciddi şekilde artmasına neden olan unsur da aslında zaten ilk blokla ilgiliydi. 840 bininci bloktaki az sayıda bulunan satoshi’leri kapmak için yarışan yatırımcılar hem memecoin’ler hem de NFT’leri adeta kapıştı.

Kazılan blok sayısı arttıkça işlem ücretleri de düşmeye başladı. Örnek olarak 840.266’ıncı blokta Foundry USA madencilik havuzu işlem ücretlerinden 1.64 BTC elde etti. 3.125 BTC’lik sistem katkısı da gelince, havuzun elde ettiği toplam adet 4.76 BTC oldu.

Halving ise Bitcoin fiyatını en azından kısa vadede olumlu etkilemiş gözüküyor. Hafta sonu yatay bir seyir sergileyen en büyük kripto para bu sabah erken saatlerden itibaren ise yükselişe geçti ve 66 bin 200 doları da aştı. Bitcoin haberin yazıldığı anlarda 66 bin 150 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl