Bitcoin halving’i madenciler için stres testi olacak: JPMorgan analistleri

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan'da analistler Bitcoin madenciliği ve ödül yarılanmasıyla ilgili bir rapor hazırladılar. Analistler, düşük elektrik harcaması olan madencilerin süreci daha kolay geçirebileceğini ancak bu anlamda yüksek maliyeti olanların ise zor zamanlardan geçeceğini belirtti.

JPMorgan’ın baş analisti olan Nikolaos Panigirtzoglou gözetiminde hazırlanan yeni bir rapor, gelecek senenin ikinci çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen halving’e ışık tuttu.

“2 katına çıkabilir”

Şu anda blok başına gelen 6.25 BTC’lik ödülün 3.125 BTC’ye düşecek olmasının önemli bir dayanıklılık testi olacağını belirten raporda şu ifadeler yer aldı:

“Halving’in ardından düşük elektrik maliyeti olan madenciler, oluşacak sistemle daha iyi başa çıkabilecekler. Yüksek elektrik maliyeti olanlar ise zor zamanlar geçirecekler. Sonuç olarak madenciler, değişen bu ortama hem ayak uydurmak hem de kârlılıklarını devam ettirmek zorunda kalacaklar. Bitcoin üretim maliyeti modelimize göre saatlik kilowatt başına artan 1 sentlik maliyet, Bitcoin başına ise 4300 dolara denk geliyor Bu durum, halving’in ardından ise 8600 dolara çıkabilir”

“Halving yaklaştıkça mücadele artacak”

Analistler ayrıca, halving yaklaştıkça madenciler arasındaki mücadelenin daha da sertleşeceğini belirttiler. Bilindiği üzere son dönemde, bilgisayar gücünü temsil eden hash rate ve madencilik zorluğu üst üste rekorlar kırmıştı. Zorluk geçtiğimiz gün tarihte ilk kez 53 trilyonun üzerine çıkmış ve 53.9 trilyon olmuştu.

Öte yandan JPMorgan analistleri, mayıs ayında çılgınlık seviyesine ulaşan Ordinals ilgisinin şu anda çok azaldığını ve bu nedenle madenci gelirlerinin de o döneme göre azaldığını belirttiler.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl