Bitcoin madencileri halving’i şimdi hissetmeye başladı

20 Nisan günü gerçekleşen Bitcoin ödül yarılanması, sistemin madencilere verdiği ödülleri yarı yarıya azaltsa da, Runes protokolüne olan ilgi ve onun getirdiği işlem ücretleri bu anlamda açığı kapamıştı. Ancak mayıs ayıyla birlikte Runes ilgisi ve dolayısıyla işlem ücretleri de normal seviyeye döndü. 2024'ün ilk 4 ayında günlük ortalama 6 milyon dolar kazanan madenciler için bu rakam şu anda 3 milyon doların da altına inmiş durumda…

Runes protokolüne olan ilginin her geçen gün azalıyor olması Bitcoin madencilerinin zaten düşen gelirlerini daha da azalttı. Bitcoin ağındaki işlemlerin kabaca yarısı hala Runes protokolü bağlantılı olsa da, 23 Nisan günü 800 bin adet olan işlem sayısı şu anda 350 binin de altına indi.

Bu durum tabii ki işlem ücretlerine de yanısıdı. The Block’un verdiği rakamlara göre 40 dolara kadar çıkan işlem ücretlerinin 7 günlük hareketli ortalaması şu anda 10 doların da altına indi ve inmeye de devam ediyor. Halving’in bir sonraki gününde Bitcoin madencilerine toplamda 80 milyon dolar ödenmişti.

Tüm zamanların en düşük seviyesi geldi

Yine Block’a göre Bitcoin madencilerinin gelirleri terahash başına saniyede 0.048 dolara kadar düştü ki bu tüm zamanların en aşağı seviyesi oldu. Ancak şunu belirtmekte hayda var ki, bugün madencilerin blok başına kazandığı 3.125 BTC’nin değeri, 2013 yılında kazanılan 25 BTC’den çok daha yukarıda bulunuyor.

Dev tesisler yolda…

Halving öncesi binlerce makine satın alan ve yeni tesisler açan ve açmaya da devam edecek olan madenciler ise bu yarışta birbirlerini geçmek için mücadeleyi sürdürüyorlar. Bitfarms’dan RIOT’a ve Cleanspark’a kadar birçok madencilik şirketi 2024’ün 3. çeyreğinde teslimatı yapılacak binlerce cihaz ile yeni tesisler açacaklar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl