Halving yaklaşırken Bitcoin madencileri satışları azalttı

Bitcoin'de heyecanla beklenen ve madencilik ödüllerinin yarı yarıya azalacağı halving için büyük şirketler de kendilerini hazırlamaya başladılar. Rakamlar; RIOT, Marathon ve Cleanspark gibi Bitcoin madenciliği şirketlerinin, BTC satışlarını azalttığını ve "HODL" stratejisine geçiş yaptıklarını gösteriyor.

Yaklaşık 10 günlük süre içerisinde gerçekleşecek olan ödül yarılanması (halving) için geçen seneden bu yana hazırlık yapan ve hem yeni hem de çok daha az elektrik harcayan cihazlar için yüz milyonlarca dolarlık harcamalar yapan madencilik şirketleri, yavaş yavaş “HODL” stratejisine geçiş yapmaya başladı.

Amerikan araştırma şirketi BTIG’nin verdiği bilgilere göre Riot Blockchain, Marathon Digital ve Cleanspark gibi büyük madencilik şirketleri, 2024’ün ilk çeyreğiyle birlikte Bitcoin satışlarında büyük azaltmaya gittiler.

Cleanspark sadece 13 adet BTC sattı

BTIG’nin Kripto Madencilik 29 adlı raporundaki bilgilerde, Cleanspark’ın ilk çeyrek itibarıyla sadece 13 adet BTC sattığı görüldü. Bir önceki çeyrekte ise bu rakam 1257 idi. Marathon için ise bu rakam 730 adet BTC oldu. Marathon, bir önceki çeyrekte ise 2365 adetlik satış yapmıştı. Toplamda 212 Bitcoin satan Riot Blockchain ise şubat ve mart aylarında satış yapmadı. Yani tüm satışlar ocak ayında yapıldı.

BTIG ayrıca Bitcoin’deki sert yüskelişe rağmen madencilik şirketlerinin hisselerinin artmadığını hatta düşüş yaşadığını, bunun sebebinin de, ilginin aslında bu firmalardan ziyade Bitcoin ETF’lerine kayması olduğunu belirtti.

Bitcoin’de ödül yarılanmasının 20-21 Nisan günlerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl