Bitcoin yasal düzenlemelerle öldürülecek – Harvard’lı profesörlere göre

Bazı Harvard'lı ekonomi profesörlerine göre kripto para Bitcoin, getirilecek yasal düzenlemeler nedeniyle en sonunda yok olacak.

Bazı Harvard’lı ekonomi profesörlerine göre Bitcoin yasal düzenlemeler nedeniyle en sonunda yok olacak. Profesör Kenneth S. Rogoff, finansal anonimlik riskinin Bitcoin’in çökeceği bir ortam yaratacağına inanıyor:

“Sanal para birimleriyle küçük anonim işlemler… Çekici görünüyor ama bu büyük anonim ödemeler için vergi toplamayı ya da suç eylemlerine karşı koymayı zorlaştırıyor.”

Bu görüş, Liberteryen bir bakış açısına sahip meslektaşı Jeffrey A. Miron tarafından farklı bir damarda da olsa paylaşılıyor. Miron, merkezi hükümetlerin teknolojiyi yok edeceğine inanıyor:

“Hükümetler, kripto para birimlerinin barışçıl bir şekilde hayatta kalmasına izin verebilir ama bunları bir ödeme aracı olarak kabul etmeyebilir, ve böyle yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bence er ya da geç hükümetler kripto para birimlerini tarih sahnesinden silecek düzenlemeler getirecekler.”

Birden fazla ülke halihazırda Bitcoin’i sınırlandırdığından dolayı böyle bir yasal düzenleme potansiyeli olduğu bir gerçek. Örneğin Çin, ülkede tüm ICO faaliyetlerini yasaklamış ve borsalara erişimi kısıtlamıştı.

Öte yandan Bitcoin’in hiçbir şekilde anonim olmadığı da unutulmamalı. Kullanıcılar, Bitcoin’in sözde-anonimliğini ortadan kaldıran hataları düzenli olarak yaparlar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl