Bitcoin hash rate’inde kısa sürede büyük çıkış beklentisi

Yakın zaman önce FTX'te listelenen kontratlara göre borsacılar, yaklaşık 6 aylık bir süre içinde hash rate'in rekorlar kıracağını öngörüyorlar.

Popüler kripto para türev borsalarından biri olan FTX, yakın zaman önce Bitcoin hash rate’i üzerine işlem yapılabilecek vadeli kontratları devreye aldı.

Bu kontratlar, madencilik zorluğuna ve dolayısıyla da hash rate’e göre fiyatlanıyor. Hash rate, Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade ediyor. Madencilik zorluğu da Bitcoin üretmenin zorluğuna karşılık geliyor. Bu zorluk, Bitcoin sistemi gereği hash rate’teki değişikliklere göre yaklaşık iki haftada bir yeniden ayarlanıyor. Bu sayede de Bitcoin’in aksamadan 10 dakikada bir blok çıkarılabilecek şekilde ilerlemesi sağlanıyor.

FTX’nin sunduğu hash rate vadeli kontratları, bir başlangıç ve bitiş tarihi olan, üç aylık kontratlar. Bunlar yılın her çeyreğinde başlıyor ve bitiyor.

Her kontratın vade sonu değeri aşağıdaki şekilde belirleniyor:

  • Kontrat vadesi boyunca kaç blok kazıldığı bulunuyor
  • Bu blokların madencilik zorluğu alınıyor
  • Bu zorlukların ortalaması hesaplanıyor
  • Çıkan değer 1 trilyona bölünüyor

Bu, kabaca borsa tarafından “kontrat vadesi süresinde Bitcoin kazma zorluğunun ortalaması.” olarak tanımlanıyor.

Örneğin Mayıs ayında madencilik zorluğu kabaca 16 trilyon ise kontrat değeri de 16 dolar oluyor.

Hash rate’te yüzde 25’e varan artış öngörüsü

Şu anda FTX’te üçüncü çeyrek, dördüncü çeyrek ve 2021’in ilk çeyreği olmak üzere üç ayrı vadeli hash rate kontratı listeleniyor. Bunların her birinin değeri de giderek artıyor.

Üçüncü çeyrek hash rate kontratı, haberin yayına girdiği dakikalarda 17.93’ten işlem görüyor. Yani bu, üçüncü çeyrekte madencilik zorluğunun 17.93 ve dolayısıyla da hash rate’te de aynı oranda artış beklendiğini gösteriyor.

Bitcoin’de bir sonraki zorluk ayarlaması, birkaç gün içinde gerçekleşecek. Eğer hash rate, mevcut seviyelerde kalırsa zorluğun 15.6 trilyona düşeceği öngörülüyor.

Dördüncü çeyrek ve 2021’in ilk çeyreğindeki kontratlara bakıldığında da zorlukta ciddi bir artış beklentisi bulunduğu anlaşılıyor. Dördüncü çeyrek kontratı 18.50’den alınıp satılırken 2021’in ilk çeyrek dönemine ait kontrat ise 19.5’ten işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl