ABD’deki soğuklar Bitcoin hash rate’ine büyük darbe vurdu: Yüzde 38 düşüş

Bitcoin ağı hash rate'inde 25 Aralık günü çok ciddi bir düşüş yaşandı. Bu düşüşün sebebi ise ABD'deki soğuklardı. 28 kişinin hayatını kaybettiği soğuklar elektrik şebekelerini vururken madenciler ise gönüllü olarak belli bir süre operasyonlarına ara verdiler.

24 Aralık günü saniyede 272 exahash olarak ölçülen Bitcoin hash rate’i, madencilerin kendi istekleriyle faaliyetlerine ara vermeleri sonucu 170 exahash’e kadar düştü. Yüzde 38’lik düşüş dahaün sebebi ilk anlarda anlaşılamazken ABD medyası ise sebebin Teksas’taki dondurucu soğuklar olduğunu aktardı.

Bilerek cihaz kapadılar

ABD’de Bitcoin hash rate’inin en büyük bölümüne sahip olan Teksas eyaletinde dondurucu soğuklar birçok can kaybına yol açarken, insanlar da evlerinde mahsur kaldılar. Ülkenin önemli bir bölümünde görülen dondurucu hava, şu ana kadar 28 kişinin hayatını kaybetmesine yol açarken, milyonlarca kişinin de evlerinde mahsur kaldığı hatta belli bir süre birçok haneye elektrik verilemediği belirtildi.

Tüm bu yaşananlar elektrik şebekelerindeki yükü azaltmak isteyen madencilerin de cihazlarının bir bölümünü fişten çekmesine neden oldu. Bu operasyon durdurma, hash rate’de %38’lik bir düşüş getirdi. Evlerin ısınabilmesi için yeniden elektrik sağlanınca, madenciler de operasyonlarına devam ettiler. Hash rate yeniden 240 exahash seviyesine ulaştı.

Geçtiğimiz hafta iflas başvurusu yapan Core Scientific şirketi de, güç azaltma hareketine katıldığını belirten bir açıklama yaptı ve “Aşırı soğuk hava koşullarından ötürü, elektrik şebekesinin yeniden istikrarlı güç sağlayabilmesi için bu harekete biz de katılıyoruz” dedi.

Madenciler için biçilmiş kaftan Teksas

Bilindiği üzere Teksas, hem rüzgar hem de güneş enerjisinin madenciler tarafından önemli derecede kullanıldığı bir bölge… ABD’deki birçok madenci operasyonlarını burada sürdürürken, eyalet “madencilik merkezi” olarak da adlandırılıyor.

Teksas’ta geçen sene de benzer soğuklar yaşanmış ve 4 milyondan fazla ev elektriksiz kalmıştı. Bölgenin aşırı rüzgarlı olması, kış aylarında kar fırtınalarının yaşanmasına ve hayatın adeta felç olmasına da neden oluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl