Bitcoin fiyatlarının ilk kurbanı bulut madencilik hizmeti HashFlare oldu

Bulut madencilik hizmeti HashFlare, Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle madencilik hizmetini durdurma kararı aldı.

Bulut madencilik hizmeti HashFlare, gelir yaratmada yaşanan zorluklardan dolayı madencilik hizmetlerini durdurduğunu ve mevcut SHA-256 sözleşmeleriyle ilişkili donanımı kapattığını açıkladı.

HashFlare, 2013 yılında bir bulut kripto para madencilik hizmeti olarak ortaya çıkmıştı. Bulut madencilik sisteminde kullanıcılar, hizmet sağlayıcısına ait donanımın madencilik gücünün bir kısmını satın alır. Hizmet sağlayıcısı kullanıcısı için donanımı yapılandırır, çalışma süresini ayarlar ve madencilik için en verimli, en güvenli havuzları seçer.

Madencilik operasyonunu durdurma kararının şirketin piyasadaki dalgalanmalardan ötürü kâr elde etmede yaşadığı zorlukların bir sonucu olduğu bildiriliyor. HashFlare’in açıklamasında bir aydan uzun bir süre boyunca sözleşme ödemeleri miktarı hizmet ücretlerinden daha düşüktü ve bu kullanıcı bakiyeleri için sıfır tahakkukla sonuçlandı. Ödemeler, üst üste son 28 günde bakım maliyetlerinden daha düşüktü.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Ortaya çıkan problemi çözmek için her türlü çabayı sarf ettik. Örneğin, bakım ve elektrik harcamalarımızı azaltacak çeşitli teknik çözümler düşündük. Bitcoin madenciliği, kârsız olmaya devam ettiğinden SHA ekipmanlarını kapatmamız gerektiğini ve aktif SHA-256 sözleşmeleri için madencilik hizmetini saklı tuttuğumuzu bildiririz.” denildi.

Bu arada dün dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC, akıllı telefon ve kripto para madenciliği alanlarında büyümenin azalması nedeniyle yıllık gelir ve sermaye harcama tahminlerini düşürdü. Nvidia, Apple ve Qualcomm gibi teknoloji devleri için çip üreten şirket, yıllık gelirdeki büyüme tahminini yüzde 10’un altına indirdi.

→ YENİ SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI DA BLOCKCHAIN’İ İŞARET ETTİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl