Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Filipinli borsa, hata sonucu 6 bin dolara Bitcoin sattı

bitcoin-btc

Abartılı işlem ücretleri, şifreleri kaybolan ve sonsuza dek saklı kalan coin’ler derken bu kez hata bir borsadan geldi ve Bitcoin fiyatı 48 bin dolar yerine kısa süreliğine de olsa 6 bin dolara düştü.

Filipinler merkezli bir borsa olan PDAX’ta yaşanan teknik bir hata Bitcoin fiyatının 48 bin dolardan 6 bin dolara gerilemesine sebep oldu.

70 kat artan işlem sayısı sistemi çökertti

Şirketten yapılan açıklamada 16 Şubat günü işlemlerde yaşanan benzeri görülmemiş bir artış yüzünden meydana gelen hatanın bu duruma sebep olduğu belirtildi:

“Son aylarda ciddi bir yoğunluk yaşıyoruz ve işlemlerde 70 kat artış söz konusu. Bu yüklenme sonucunda işlem motorunda ciddi bir bölünme oldu”

Kullanıcılar “6 bin dolardan aldık” diyor

Bazı kullanıcılar ise bu hata sonucunda yaklaşık 300 bin Filipin pezosu yani 6 bin dolardan Bitcoin alabildiklerini iddia ettiler.

PDAX borsası CEO’su Nichel Gaba ise düzenlenen basın toplantısıyla konuya açıklık getirmeye çalıştı. Gaba, çok küçük rakamlarda emirlerin geçerli olduğunu ve yapılan işlemlerinin büyük çoğunluğunun da işleme hiç konmadığını belirtti:

“PDAX olarak birçok borsa gibi biz de emir defterlerini, blokzincirde değil merkezi bir veritabanında tutuyoruz. Sonuç olarak bu işlemler geçerliymiş gibi gözükse bile değillerdi. Birçok kullanıcı bu fiyattan almanın hakları olduğunu düşünebilir. Bu da normaldir ancak yaptığımız araştırmaya göre bir satış ya da alış gerçekleşmemiş”

“Geri gönder yoksa hukuki işlem başlatırız”

Buna rağmen bazı kullanıcılar ise bu fiyattan alış yapabildiklerini belirtiyorlar. Hatta bir kullanıcı yaptığı açıklamada, PDAX borsasının kendisine, aldığı Bitcoin’leri geri göndermesini söyleyen bir mesaj yolladığını da belirtti:

“24 saat geçtikten hemen sonra bana bir mektup bir de SMS yolladılar. BTC’leri onlara geri göndermem gerektiğini, aksi takdirde hukuki işlem başlatacaklarını belirttiler”

Şirket CEO’su Gaba ise konuyla ilgili olarak, “Burada doğru olan şey geri göndermektir. Biri size fazladan para veriyorsa ya da ATM’den fazla para çıkıyorsa, doğru olan bunu geri vermektir.” dedi.

Bazı kullanıcılar ise sosyal medya üzerinden borsanın hesaplarını kilitlediğini ve hala açmadığını belirtiyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl