Bitcoin’in piyasa payı hatalı mı? Bu araştırma öyle diyor

Likiditenin hesaba katıldığı yeni bir araştırmaya göre, CoinMarketCap'in verileri hatalı ve Bitcoin'in piyasa hakimiyeti oldukça yüksek.

Bitcoin’in piyasadaki hakimiyeti epey bir zamandan beri tartışılan bir konu. Ayı piyasasının gelip çatmasıyla beraber, kripto para ekosistemindeki birçok insan Bitcoin‘in öldüğünü düşünmüştü. Ancak, John-Paul Thorbjornsen tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Bitcoin, %80’den fazla pazar hakimiyetiyle piyasadaki gücünü koruyor. Thorbjornsen bu sonuca Bitcoin’in likiditesini hesaba katarak ulaştı.

Yukarıdaki grafiğe göre Bitcoin, likidite söz konusu olduğunda Ethereum ve diğer kripto paralardan çok daha baskın. İşte Thorbjornsen’in araştırmasından bir kesit:

“Likiditeyi hesaba kattığımızda Bitcoin’in baskın bir kripto para birimi olduğu çok açık. Paya baktığımızda, BTC’nin hakimiyetinin sürekli olarak %80’in üstünde seyrettiği ve trend’in yukarı olduğu görülüyor. Sadece ilk 5 kripto parayı hesaba kattığımızda ise bu oran %85’i geçiyor.”

Thorbjornsen araştırmasında ayrıca, CoinMarketCap‘in piyasa hakimiyeti verilerinin hatalı olduğunu, çünkü likiditenin hesaba katılmadığını belirtiyor. CoinMarketCap’te Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %50’nin biraz üzerinde gösteriliyor.

→ BUTERİN’DEN ‘ETHEREUM LİDERLİĞİNİ YİTİRİYOR’ İTİRAFI

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl