Tezgah üstü Bitcoin piyasasında heyecanlandıran hareketlilik

Tezgah üstü (OTC) kripto para alım satımına aracılık eden Cumberland şirketi, Bitcoin'e ilişkin çarpıcı bir veri yayınladı.

Bitcoin, yalnızca Binance ve Bitfinex gibi spot piyasalarda işlem görmüyor. En büyük kripto para tezgah üstü (OTC) piyasalarda da alınıp satılıyor.

Geçen yıl yapılan bir araştırma, OTC piyasalarının işlem hacminin spot piyasaların en az iki katı olabileceğini ortaya koydu. Çok varlıklı bireyler, likidite eksikliğinden ötürü spot piyasalar yerine genellikle OTC piyasalarından alım satım yapmayı tercih ediyorlar. Hatta burada gerçekleştirilen herhangi bir işlemin dışarıya sızmasıyla spot piyasada fiyatların yön değiştirdiğine ilişkin çeşitli tezler öne sürülmüştü.

Bunlar bir yana en büyük OTC şirketlerinden biri olan Cumberland, önceki gün önemli bir veriye dikkat çekti.

 

Şirketin resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşılan veriye göre şimdiye kadar Cumerland’deki OTC işlemlerinde alıcı ve satıcı tarafının nispeten dengeli olduğu, bununla birlikte geçen hafta satın alım oranının yaklaşık %60’a yükseldiği bildirildi.

OTC piyasalarındaki hareketlerin spot piyasadaki Bitcoin fiyatlarını etkilediği konusunda tezler olduğu yukarıda belirtilmişti. Geçen haftada bir noktada 3,700 dolardan alıcı bulan kripto para, pazar günü ise 4,000 doların üzerine çıktı ve birkaç gündür bu seviyenin üzerinde tutunuyor. Cumberland’in verileri, bu tezleri doğrular nitelikte.

Öte yandan bu veri, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’de risk iştahının arttığının veya taban oluşturma sürecinin tamamlandığının sinyalini verebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun