Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin partisine Hint bankalar da katıldı

Kripto para borsalarına ve Bitcoin yatırımcılarına bankacılık hizmeti vermeyen büyük Hindistan bankaları, tutumlarını 180 derece değiştirdi.

Hindistan’daki büyük bankalar, Bitcoin‘e yönelik büyük ilgi karşısında tutumlarını 180 derece değiştirdi.

Daha önce kripto para şirketlerine ve yatırımcılara türlü zorluklar çıkaran ve şirketlerin kendileriyle iş yapmalarını yasaklayan bu bankalar, şimdi kucak açıyor.

Ülkede faaliyet gösteren State Bank of India, ICICI Bank, HDFC Bank ve Yes Bank gibi önde gelen bankacılık kuruluşları, müşterilerine banka hesaplarını kripto para alım satımında kullanmalarına izin veriyor.

The Economic Times’a konuşan ancak ismi verilmeyen kaynaklar, bankaların ayrıca kripto para borsalarına da çeşitli kolaylıklar sağladığını belirtiyor.

Hindistan Merkez Bankası, 2018 yılının Nisan ayında banka sistemlerinin kripto para ile ilgili işlemler için kullanılmasını yasaklayan bir emir yayınlamıştı. Bu emrin ardından büyük kripto para borsalarının hesapları askıya alınmıştı. Yasak, bu yılın başlarında Yüksek Mahkeme tarafından kaldırıldı.

Bangalore merkezli kripto para borsası Bitbns’nin kurucusu ve CEO’su Gaurav Dahake, konuyla ilgili olarak CoinDesk’e yaptığı açıklamada, “Bankalar daha önce Yüksek Mahkeme Mart’ta merkez banasının kripto para yasağını iptal etmesine karşın ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemişlerdi. Ancak Bitcoin’deki fiyat ivmesiyle birlikte çok daha fazla müşteri, kripto para alım satımı için özel bir hesap açmalarını talep etmeye başladı ve bankalar da bu talebe cevap verdi.” dedi.

Bankalar, kripto para borsalarına ve trader’lara hizmet vermeye yeniden başlarken Hindistan hükümetinin kripto para alım satımı konusundaki tavrı belirsizliğini koruyor. Eylül ayı itibarı ile hükümetin kripto para yasağını gündeme aldığı ancak diğer yandan Blockchain’in arazi kayıtları, ilaç tedarik zinciri ve eğitim sertifika kayıtlarını yönetmedeki faydalarını araştırdığı da söylendi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl