İzlanda’daki büyük Bitcoin hırsızlığının şüphelisi hapishaneden kaçtı

İzlanda'nın büyük Bitcoin hırsızlığının arkasındaki kişi olduğu iddia edilen Sindri Thor Stefansson ilk olarak hapishaneden ardından ise İsveç'e kaçtı.

İzlanda’nın büyük Bitcoin hırsızlığının arkasındaki kişi olduğu iddia edilen Sindri Thor Stefansson, ilk olarak hapishaneden ardından ise İsveç’e kaçtı. Daha şaşırtıcı olanı ise Stefansson’un İzlanda Başbakanı Katrín Jakobsdottir’i taşıyan uçakla kaçmış olması.

Sindri Thor Stefansson, 600 tane kripto para madenciliğinde kullanılan bilgisayarın çalınması olayıyla suçlanıyordu.

İsveç polis sözcüsü Stefan Dangardt, İsveç’te suçlunun daha tutuklanmadığını ancak İzlanda polisinin onlara durum hakkında bilgi verdiğini ve uluslararası tutuklama emri çıkarıldığını söyledi.

İzlanda polisi ise Sindri Thor Stefansson’un güvenliği yetersiz bir hapishanedeki pencereden kaçtığını, ardından Kefkavik’teki uluslararası havaalanından İsveç’e uçtuğunu tahmin ettiklerini söyledi.

İzlandalı yetkililer, Stefansson’un Avrupa pasaportu olmayan Schengen seyahat bölgesinde seyahat ettiğinden havaalanında pasaport göstermesi ihtimalinin düşük olduğunu ancak kullandığı uçak biletinin başka birinin adı altında olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği’ne üye olmayan İzlanda, Avrupa’nın sınırsız seyahat alanına üye bulunuyor.

Stefansson, Aralık ve Ocak ayları arasında İzlanda’nın en büyük soygunu olarak kabul edilen dört hırsızlık serisinde güçlü kripto para madenciliğinde kullanılan bilgisayarları çaldığı iddiasıyla tutuklanan 11 kişiden biriydi.

Hala kayıp olan çalıntı ekipmanların değeri yaklaşık olarak 2 milyon dolar. İzlanda medyasında “Büyük Bitcoin hırsızlığı” olarak geçen olayda çalınan ekipmanlar eğer orijinal amaçları doğrultusunda kullanılırsa, hırsızlara büyük paralar kazandırabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl