Son 1 yılda 1.2 milyar dolar değerine kripto para çalındı

Anti-Phishing Working Group'un (APWG) araştırma raporuna göre 2017 yılının başından bu yana 1.2 milyar dolar değerinde kripto para çalındığı tahmin ediliyor. Bu tahmin hem bildirilen hem de bildirilmeyen hırsızlığı içeriyor.

Kripto para birimleri, 2017 yılında çok değer kazandılar, bu nedenle hırsızların pastadan bir parça istemesi çok şaşırtıcı olmamalı.

Anti-Phishing Working Group’un (APWG) araştırma raporuna göre 2017 yılının başından bu yana 1.2 milyar dolar değerinde kripto para çalındığı tahmin ediliyor. Bu tahmin hem bildirilen hem de bildirilmeyen hırsızlığı içeriyor.

Raporda ayrıca, çalınan kripto para birimlerinin yalnızca yüzde 20’sinin ya da daha azının kurtarıldığı, kolluk kuvvetlerinin bu suçluları bulmakta zorlandığı belirtiliyor.

Reuters’a konuşan kripto para güvenlik şirketi CipherTrace’in CEO’su ve aynı zamanda APWG’nin başkanı olan Dave Jevans, “Kripto para konusunda uyuşturucu kaçaklığı ve kara para aklama gibi suç faaliyetlerine ek olarak görmemiz gereken bir başka sorun da bu token’ların kötü adamlar tarafından çalınıyor olması.” dedi.

Jevans, sözlerinin devamında bugün yürürlüğe giren Avrupa Birliği’nin yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) dikkat çekerek “GDPR, internetin genel güvenliğini olumsuz etkileyecek ve aynı zamanda siber suçlulara da yardım edecek. Yeni yasa kritik bilgilere erişimi kısıtlayarak siber suçlularla ilgili kripto para hırsızlığı, kimlik avı, fidye yazılımı, kötü amaçlı yazılım, sahtekarlık ve kripto hack suçları konusundaki soruşturmaları önemli ölçüde engelleyecek.” şeklinde konuştu.

→ BÜYÜK BANKALAR BITCOIN’İ GÜÇLENDİRECEK Mİ, BATIRACAK MI?

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl