Bir blog yazısı, Bitcoin madenciliği şirketi hisselerinin çöküşüne yol açtı

Almanya merkezli Bitcoin madenciliği şirketi Northern Data AG'nin hisseleri, internette yayına giren bir yazıdan sonra büyük düşüş yaşadı.

Almanya merkezli Bitcoin madenciliği şirketi Northern Data AG, son zamanlarda ciddi bir büyüme kaydetmişti. Şirketin hisseleri, 3 Temmuz 2020 tarihi itibari ile 80 doları geçmiş, böylece piyasa değeri de 1 milyar doları geride bırakmıştı. Çok değil, geçen yılın Eylül ayında fiyat, sadece 10 avroydu.

Northern Data AG, özellikle Mart ayının sonlarından bu yana ciddi bir yükseliş trendi içine girdi. Haziran ayının ortalarından itibaren ise dik bir çıkış yakalamıştı. Bununla birlikte, 15 Temmuz’da Medium’da yayınlanan bir yazı, büyük bir düşüşü beraberinde getirdi.

Financial Times’ta da yer alan yazı, “Yeni bir Wirecard vakası mı?” sorusuna yol açtı. Bilindiği üzere, merkezi Almanya’da bulunan Wirecard şirketinin geçtiğimiz günlerde bilançosundaki 1.9 milyar avro paranın kayıp olduğu ortaya çıkmış, sonrasında Wirecard’ın hisseleri yüzde 99 oranında değer kaybetmişti. Wirecard aynı zamanda birçok kripto para şirketine kripto debit kartları hizmeti sunan küresel bir finans hizmetleri şirketiydi.

Medium’da yer verilen ve Northern Data AG’nin hisselerinde büyük bir geri çekilmeye neden olan bilgiler neydi? İlgili yazıda şirketin kendini yüksek performanslı bilgi işlem ve yapay zeka çözümleri sağlayıcısı olarak gösterdiği, bunun şirketin gerçek faaliyetinin üstünü kapatmaya yönelik olduğu, gerçekte ise yapay zeka faaliyetlerinde bulunmadığı kaydedildi. Daha ziyade şirket, büyük ölçüde Bitcoin madenciliği işi yapıyor.

Öte yandan Northern Data AG’nin müşterileriyle kontrat yaparken sektör gerçekleriyle uyuşmayan rakamlar sunduğu ileri sürülüyor. Buna göre şirket, enerji masrafı olarak kilowatt saat başına 0.06 dolar talep ediyor ve 5 yıllık kontrat zorunluğu koyuyor. Sektörde genel geçer oranlar ise kilowatt saat başına 0.03 dolar. 0.06 dolar enerji maliyeti ile madencilik yapmaya çalışmak, yazıdaki hesaplamaya göre yılda 4 milyon 700 bin dolar zarar ettiriyor.

Northern Data’nın finans müdürü Maximillian Martin ise Financial Times’a konuştu ve “Endişem yok, çünkü suçlu olmadığımızı biliyorum. Olabildiğince şeffaf davranıyoruz.” dedi.

Bu arada Northern Data’nın hisse fiyatı, 79 dolardan 48 dolara yüzde 40 düştü.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl