Bitcoin’de “hodl” terimi nasıl doğdu? Mucidi anlattı

Kripto para piyasasında sıkça kullanılan "hodl" terimi nasıl ortaya çıktı? Pek çok piyasa katılımcısının aşina olduğu bu terimin mucidi o günü anlattı.

Kripto para dünyasının aşina olduğu “hodl” terimi, 2013’ün Aralık ayının yağmurlu bir gecesinde, internet üzerindeki bir Bitcoin forumunda doğdu. Alkollü olduğu için “hold” yerine yanlışlıkla “hodl” yazan adamın paylaşımından sonra “hodl” terimi, kripto para dünyasının maskotu gibi bir şey oldu.

CoinDesk muhabirleri, bu Bitcointalk forumunda bu gönderiyi paylaşan adamın peşine düştü ve ona yazdığı mesajı tekrar okuyup okuyamayacağını sordular.

Adam, tam olarak evet demese de onları evine bilardo oynamaya davet etti ve bir de viski istedi.

Hodl teriminin mucidi gerisini şöyle anlatıyor:

“Kız arkadaşımla konuşuyor ve bir yandan da yavaş telefonumla BTC ticareti yapmaya çalışıyordum. O akşam, kız arkadaşım, diğer kız arkadaşlarıyla birlikte bara gitmişti. Onun yanımda olmasını istemiştim ama mesafe çok uzaktı çünkü şehrin diğer ucunda yaşıyor. Ben de yapacak daha iyi bir şeyim olmadığı için odama çekildim ve içmeye başladım. Yağmurlu bir geceydi. Foruma yazarken kafamın öne doğru düştüğünü hatırlıyorum.”


Muhabir: Analiz yapıyor muydun?

“Analiz yapmıyordum çünkü Bitcoin piyasasının daha önce eşi benzeri yoktu. Analiz kurallarının aynı şekilde çalışacağını düşünmüyordum. Eğer Bitcoin alıyorsanız, paranızı ikiye katlamak istiyorsunuzdur. Neden BTC aldığımı bilmiyorum, sadece white-paper diyebilirim. Bu piyasanın bir kısmı manipülatif. Bazı insanlar var ve bu insanlar, diğer insanların ellerindekileri satmaları için satış yapıyor. Ve bu da her zaman çalışıyor. Özellikle spekülatif bir yatırımcıysanız çok iyi.”

Muhabir: Ünlü olman hakkında ne düşünüyorsun?

“İsimsiz bir şekilde ünlü olmak gerçekten çok garip. Hâlâ insanlar bunun hakkında konuşuyor. Satoshi’nin de kimliği belirsiz bir şekilde hâlâ insanlarla Bitcoin hakkında konuşup konuşmadığını merak ediyorum. Benim için gerçekten çok tuhaf şeyler bunlar. İstesem, bir Bitcoin toplantısında ortaya çıkıp insanlara kendimi tanıtabilirim ve böylece herkes beni tanır. Ya da oraya gidip bir köşeye oturarak kimseye bir şey söylemeden geri dönebilirim.”

Muhabir: Seninle tanışmaktan dolayı gerçekten çok mutluyum. Sen Bitcoin tarihinin önemli bir parçasısın. Ve bunu da bilinçli bir şekilde para kazanmak uğruna veya şöhret uğruna yapmadın, yanlışlıkla yaptın ve bu gerçekten büyüleyici. Söz sende, senin o günkü mesajını senin ağzından dinliyoruz.

“Başlık: I AM HODLING, Tarih: 18 Aralık 2013, Saat sabah 10 suları.

Başlığı iki defa yazdım çünkü ilkinde yanlış yazmıştım. Hâlâ da yanlış. Kız arkadaşım lezbiyen bara gitti. Bitcoin çöküyor. Neden hâlâ BTC tutuyorum? Şimdi söyleyeceğim. Çünkü ben kötü bir trader’ım ve bunun da farkındayım. İyi trader’lar yüksek ve düşük noktaları tespit ederek milyonlarca dolar kazanabilir. Sizin için bir problem yok. Zayıf eller ‘düşüyor, aman Tanrım, satmalıyım’ diye düşünürken, ne yaptıklarının farkında olan akıllı trader’lar tekrar alım yaparlar. Fakat ben bu gruptan değilim. Onlar geri aldıklarında ben zaten piyasa sermayesinin bir parçası oluyorum. Kimi aldattığını bir tahmin et. Beni değil günlük al-sat yapanları aldatıyorsun. Bunlar dakika başı bir şey derler. Yok satmalıydın yok almalıydın. Deme ya. Herkes sizin kadar havalı değil. Sadece çaylaklar ve iyi günlük al-sat’çılar, ayı piyasasında satış yapar. Aradaki insanlar ellerindekini tutarlar. Sıfır toplamlı bu oyunda, trader’lar sadece satış yaparsanız paranızı alabilir. Biraz viskim var. İsteyene sadece Bitcoin karşılığında verebilirim.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl