Hollandalı finansal gözlemcinin kripto para raporu: Gençler çok fazla risk alıyor

Hollandalı finansal gözlemci AFM, yayınladığı son araştırma raporunda kripto para alanında gençlerin çok fazla risk aldığını ortaya koydu.

Hollandalı finansal hizmetler gözlemcisi AFM, Hollanda‘da bulunan kripto para yatırımcıları hakkında bir rapor yayınladı.

855 kripto para yatırımcısı arasında yapılan araştırmanın sonuçlarından biri herhangi bir yatırım deneyimine sahip olmayan genç yatırımcıların kripto para alanında büyük riskler alması.

AFM, genel olarak Hollandalıların nistepen güvenli bir şekilde yatırım yaptığı sonucuna varıyor. Kripto para piyasasında büyük bir düşüş olması durumunda yatırımcıların yalnızca yüzde 1’i finansal olarak sorun yaşayacak. Katılımcıların yüzde 2’sinden azı kripto paralara ödünç para ile yatırım yaptı.

AFM, piyasada yer alan genç yatırımcılardan yatırım deneyiminden yoksun oldukları ve genellikle çok fazla paraya sahip olmadıklarından dolayı endişe duyuyor. Raporda Hollandalıların genel olarak kripto para çılgınlığına çok duyarlı olmadıkları ancak gençlerin olduklarını belirtiyor. AFM onları “spekülatif ve sahteciliğe duyarlı bir piyasada tecrübesiz yatırımcılar” olarak adlandırıyor.

AFM ayrıca bu gençlere uyarılarla ulaşmakta zorlandığını bildiriyor. 30 yaşın altındaki yatırımcıların yaklaşık üçte biri AFM tarafından kripto para yatırımlarının taşıdığı riskler konusunda verilen uyarılar hakkında hiçbir şey bilmiyor. 50 yaşın üzerindeki 10 yatırımcıdan 9’u AFM uyarılarının farkında.

AFM, kripto paralar ve ICO’ların riskleri hakkında uyarı vermeye devam edeceğini belirtti.

AFM raporuna göre 2017 yılının sonlarındaki boğa koşusu ve 2018’in başlarında 17.2 milyon nüfusa sahip Hollanda’da 580,000 kişi kripto para yatırımı yaptı. Araştırma bu yılın başında FOMO’nun (fırsatı kaçırma korkusu) Hollanda’da gerçekten yaşandığını ortaya koydu.

Hollandalı yatırımcıların yüzde 69’u kripto paralara 1000 avrodan daha az yatırım yaptı. Yüzde 10’u ise en az bir ICO’ya katıldı. Hollandalı kripto para yatırımcılarının yaş ortalaması ise 38.

→ BINANCE KULLANICILARINA 100 MİLYON ADET VTHO DAĞITACAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl