Andreessen Horowitz’in son hamlesi, kripto paralar için ne anlama geliyor?

Facebook, Airbnb, Uber ve Twitter gibi teknoloji şirketlerine erken dönemde yaptığı yatırımlarla bilinen ve dünyanın sayılı girişim sermayesi şirketlerinden biri olan Andreessen Horowitz'in 300 milyon dolarlık bir kripto para fonu oluşturması ne anlama geliyor?

Dün dünyanın en büyük teknoloji odaklı girişim sermayesi şirketlerinden biri olan Andreessen Horowitz’in 300 milyon dolarlık bir kripto para fonu yarattığını bildirmiştik.

A16Z adıyla bilinen şirket, 2009’dan beri dünyanın sayılı markalarına dönüşen şirketlere yaptığı erkan dönem yatırımlarıyla nam saldı. Bugün şirketin yatırım yaptığı Airbnb 31 milyar dolar, Facebook 576 milyar dolar, Uber 72 milyar dolar ve Coinbase 10 milyar dolarlık bir şirket haline geldi. Dolayısıyla A16Z’nin gelecekte büyük değer kazanma potansiyeli taşıyan şirketleri erken aşamada yakalamadaki başarısı tartışılmaz.

Şirketin genel ortağı Chris Dixon, oluşturulan yeni kripto para fonuyla ilgili olarak, “5 yıldan beri kripto varlıklara yatırım yapıyoruz. Bu yatırımlardan hiçbirini elimizden çıkarmadık ve yakında herhangi bir zamanda da yapmayı planlamıyoruz. 10 yıldan fazla süreli yatırımlar yapabilmek için A16Z kripto fonunu yapılandırdık. Piyasa koşullarına bakmaksızın zaman içinde sürekli olarak yatırım yapmayı planlıyoruz. Başka bir ‘kripto kışı’ ile karşılaşırsak yine de agresif bir şekilde yatırımlarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde konuşmuştu.

Andreessen Horowitz’in 300 milyon dolarlık kripto para fonu oluşturduğu haberiyle birlikte akıllarda şu soru belirdi: Yüzde 70 oranında gerilemiş bir piyasaya böyle bir şirket neden yatırım yapıyor ve böyle bir şirketin kripto para piyasasına yatırım yapması ne anlama geliyor?

A16Z’nin zamanlaması, – piyasa tarihinin en kötü üçüncü düzeltmesi olan yüzde 70’lik bir düzeltmenin ortası – birçok yatırımcıya şaşırtıcı gelebilir.

Ancak şirketin bu hamlesinin bu fiyat aralığındaki yatırım fırsatlarının bir daha asla geri gelmeyeceğini ve kripto para piyasasının çok trilyon dolarlık bir sektöre dönüşebileceğine olan güveni gösterdiği düşünülüyor.

Dixon, kripto para piyasasının 20 trilyon dolara ulaştığında kendisini balon gibi hissettireceğini söyleyen milyarder yatırımcı Mike Novogratz gibi isimler tarafından ortaya konan uzun vadeli resmi hesaba katan şirketinin kripto para piyasasının hala erken aşamada olduğundan emin olduğunu ifade etti. CCN.com’a bir demeç veren Dixon, kripto para sektörünün henüz emekleme döneminde olduğunu ve uzun vadede hızlı bir büyüme sağlayabileceğini ima ederek “Kripto para hamlesinde erken davrandığımıza inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

→ PEEPCOIN’İN DRAMATİK ÇÖKÜŞÜ: BİRKAÇ SAATTE YÜZDE 95 ORANINDA DEĞER KAYBETTİ

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl