Matt Hougan: Kripto paraların yüzde 95’i ölecek

Bitwise Asset Management Küresel Araştırma Başkanı ve ETF.com'un başkanı Matt Hougan, Bitcoin ve kripto paralara ilişkin genel değerlendirmeler yaptı.

Bitwise Asset Management Küresel Araştırma Başkanı ve ETF.com’un başkanı Matt Hougan, kripto paraların çoğunun öleceğini ileri sürdü.

Hougan, Bloomberg’e verdiği demeçte 2000’in üzerinde kripto para olduğunu, bunların yüzde 95’inin kullanışsız olduğunu ve acı verici bir şekilde öleceğini söyledi. Hougan şöyle devam etti:

“Ne kadar erken olursa o kadar iyi”

‘Bitcoin balonu teknoloji balonuna benziyor’

Hougan, Bitcoin balonunun 1996’dan 2001’e kadar süren internet balonuna benzemediğini, bunun ardından gelişen teknoloji sektörünü andırdığını ifade etti.

Bitwise yetkilisi, “Buradan ilginç şeyler doğacağını düşünüyorum. Ama evet, 2018 zor bir yıldı. Bence Bitcoin sıradaki dotcom. Unutmayın, dotcom balonu Pets.com’u yarattı fakat aynı zamanda Amazon’u da yarattı.” şeklinde konuştu.

Önemli şeylerin kalan yüzde 5’ten çıkacağını söyleyen Hougan, “Tıpkı Amazon, Google, Facebook vb.’nin dotcom balonunun küllerinden doğuşu gibi.” dedi.

Hougan, finansal balonların anlaşılır bir şekilde olumsuz bir çağrışım taşıdığını fakat Bitcoin balonunun Blockchain ve kripto para piyasasına yoğun bir medya ilgisi yarattığını söylüyor.

Finans uzmanı, sözlerinin devamında Bitcoin’in milenyum neslinin altını olduğunu belirtti. Milenyum neslinin kripto paralar hakkında olumlu görüşlere sahip olduğunu gösteren son araştırmalara dikkat çekti.

“Her neslin sevdiği bir varlık vardır” diyen Hougan, “The Greatest Genaration (1901 – 1924 arası doğanlar) altını sevdi, daha sonrakiler yatırım fonlarını sevdi, X kuşağı serbest yatırım fonlarını sevdi, milenyumlar kripto paraları sevdi.” yorumunu yaptı.

Hougan, bu durumu kripto paraların aracıyı ortadan kaldıran merkeziyetsiz doğasına bağladı. Bunun özellikle genç nesle hitap ettiği görüşünde.

Bitwise yetkilisi, sık sık Bitcoin’in öldüğünü dillendiren medya yayınlarını da umursamıyor:

“Bitcoin geçmişte yüzde 70 ve üzerinde altı ya da yedi düşüş yaşadı. Ve her biri yeni bir ralliye zemin hazırladı. Bunun bir kez daha kesinlikle böyle olacağını söylemiyorum fakat yüzde 70 düştü. Son iki yılda yüzde 300 arttı. Yani, bakış açınıza bağlı.”

Hougan son olarak Bitcoin boğası Mike Novogratz gibi kurumsal paranın piyasa girişinin an meselesi olduğunu düşünüyor. Hougan, bu iddiasını desteklemek için Fidelity’nin bir Blockchain birimi inşa ettiğini belirtti:

“Fidelity, kurumsal yatırımcıların kripto para satın almalarını ve güvenle saklamalarını sağlamanın bir yolunu oluşturmak üzere 150 kişiyi işe aldı. Geçen sene 2000 kurumsal ve finansal danışmanla sohbet ettik. Kripto paralara çarpıcı bir ilgi var.”

Haber: CCN

→ CANACCORD: BITCOIN GİDEREK DAHA MERKEZSİZ HALE GELİYOR

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl