ABD hükümetinden Bitfinex’e Bitcoin iadesi

ABD hükümeti, 2016 yılında uğradığı hack saldırısı sonucu yaklaşık 120 bin BTC'sini kaybeden Bitfinex'e çalınan BTC'lerin bir kısmını iade etti.

Bitfinex, 2016 yılında uğradığı büyük hack saldırısı sonucu çalınan Bitcoin’lerinin bir kısmının ABD hükümeti tarafından iade edildiğini açıkladı.

Bitfinex’in bugün yayınladığı bir blog yazısına göre, 104 bin dolar değerindeki 27.66 BTC, ABD hükümeti tarafından iade edildi.

Bitfinex’in, hack olayından bu yana uluslararası kolluk kuvvetleriyle istihbarat paylaşımı ve soruşturmaya yardımcı olma konusunda iş birliği yaptığının belirtildiği yazının devamında, şu ifadelere yer verildi:

“Bitfinex, 2018’in Kasım ayında, ABD hükümetinin çalınan Bitcoin’lere ulaştığı konusunda uyarıldı.”

2016’nın Ağustos ayında hack saldırısına uğrayan Bitfinex, 119,756 BTC’sini kaybetmiş ve bu olay kripto para dünyasında şok etkisi yaratmıştı.

ABD hükümeti tarafından iade edilen fonlar, çalınan toplam fonun yalnızca %0.023’lük bir kısmına karşılık geliyor.

Bitfinex, 2016’daki hack saldırısından sonra kayıpları telafi edebilmek için kullanıcılarına BFX token dağıtmıştı. Bu token’ların her biri, çalınan bir dolara karşılık geliyordu.

Tüm BFX token sahipleri, hack’ten sonraki 8 ay içinde ya token’larını dolara çevirdi ya da iFinex Inc.’nin hisseleriyle takas etti. Bu işlem sonucunda ise tüm BFX token’ları imha edildi.

Bitfinex daha sonra alım – satımı yapılabilir RRT token’larını piyasaya sürdü ve bunları hisse alanlara dağıttı.

Şirketin 2016’daki saldırıdan sonra taahhüt ettiği kurtarma stratejisinde belirttiği gibi, iade edilen fonlar ABD dolarına çevrilerek mevcut RRT token sahiplerine ödenecek.

Blog yazısı, Bitfinex’in baş finans yetkilisinin teşekkürüyle noktalanıyor:

“Hack olayının ardından geçen iki yılda, açık ve sağlam tepki stratejimizin sonuçlarını ve ABD hükümetinin çabalarını görüyoruz. Kullanıcılarımıza böyle zor bir zamanda geri ödeme yapabilmek, bize büyük bir mutluluk veriyor.”

Haber: CoinDesk

→BİTCOİN’DEKİ SERT DÜŞÜŞTE CME ROLÜ İDDİASI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl