Wall Street’in Bitcoin’e akını: Devlerin son hamlesine uzmanlar ne diyor?

Wall Street artık alanen kripto para birimlerine akın ediyor. ICE'nin bir dijital varlık platformu inşa etmesine uzmanlar ne diyor?

Daha önce Starbucks’ın bilişim devi Microsoft ve dünyanın en büyük borsası NYSE’nin ana şirketi ICE ile ortak bir şekilde Bakkt adında bir şirket oluşturacağını ve bu şirket sayesinde Starbucks’ın Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini bildirmiştik.

Bakkt adındaki bu yeni şirketin en az Starbucks’ın Bitcoin kabul etmesi kadar önemli -belki de daha fazla- başka işlevleri daha olacak.

Bu yeni kripto para girişiminin ICE’nin yanı sıra Microsoft, Starbucks ve Boston Consulting Group (BCG) da dahil olmak üzere dev şirketleri kapsadığı bildiriliyor. Bakkt’ın ana hedefi, tüketiciler ve kurumların kusursuz bir küresel ağ üzerinde dijital varlıkları alması, saklaması, satması ve harcaması maksadıyla kapsamlı bir dijital varlık platformu sunmak olacak. Kurumlar, satıcılar ve tüketicilerin katılımı için ölçeklenebilir bir platform olarak düşünülen yeni girişimin altyapısının daha fazla verimlilik, güvenlik ve fayda sağlamak amacıyla tasarlanacağı belirtildi.

ICE, bu yolla 2017 yılının sonlarında Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini faaliyete alan CME ve CBOE gibi önde gelen borsalarla rekabet etmeyi hedefliyor.

Yeni şirket Bakkt, dijital varlıklara yönelik açık ve regüle edilmiş bir ekosistem oluşturmak için Microsoft’un bulut bilişim hizmetlerini kullanacak.

ICE, Bakkt aracılığıyla önümüzdeki Kasım ayına kadar piyasaya fiziksel Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri de sürmeyi planlıyor.

Intercontinental Exchange’in piyasaya girişini uzmanlar nasıl yorumluyor?

Bitcoin destekçisi ünlü milyarder Michael Novogratz, “Kanımca bu, bu sene kripto para birimleriyle ilgili en önemli haber.” dedi ve yakın zamanda söylediği “Kurumsal yatırımcı sürüsü kripto para piyasasına doğru ilerliyor” ifadelerini hatırlattı.

‘Bitcoin USD’den daha büyük olacak’

CoinShares’ın CEO’su Ryan Radloff “SEC, NYSE’de Bitcoin ETF’sine hayır diyor, bunun yerine NYSE/ICE tamamen yeni bir Bitcoin borsası inşa ediyor ve ETF’yi atlatıyor. Motorlarınızı çalıştırın, Bitcoin yakında USD’den daha büyük olacak.” yorumunu yaptı.

Yatırım yönetimi şirketi Morgan Creek Digital’in kurucusu Anthony Pompliano ise “Bu 2018’in en büyük haberi olabilir.” dedi.

Gazeteci Frank Chaparro, “Bir yıl önce büyük borsalardaki yöneticiler kripto paraları ‘tehlike’ olarak nitelemişlerdi. Bugün NYSE’nin ana şirketi ICE, Microsoft ve Starbucks ile birlikte bir dijital varlık ekosistemi projesi duyurdu. Ritim değişimi çok sert oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Chaparro, federal olarak regüle edilmiş fiziksel Bitcoin için saklama hizmetinin Wall Street’in beklediği şey olduğunu da sözlerine ekledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl