Bitcoin için boğa koşusu işareti mi? Uyuyan BTC sayısında rekor

Bitcoin'in hangi yöne doğru gideceği konusunda tartışmalar devam ederken en büyük kripto para ise 20 bin dolar civarında adeta sıkıştı kaldı. Özellikle Fed toplantısının yaklaştığı bugünlerde önemli bir değerlendirme ise Nik Bhatia ve Joe Consorti'den geldi. İkili son yazılarında Bitcoin'de uyuyan ve hareketsiz kalan coin sayısının artışına dikkat çektiler.

Bitcoin analistleri Nik Bhatia ve Joe Consorti, “The Bitcoin Layer” adlı sayfalarında, uyuyan yani hareket etmeyen Bitcoin sayısının gittikçe arttığına ve bunun bir “boğa öncesi işaret” olabileceğine vurgu yaptılar.

İki analist Bitcoin arzının %65’lik kısmının 1 yıl ve daha uzun süredir hareket etmediğini ve bu oranın daha önce hiç görülmediğini belirtti. Analistlerin Glassnode grafiklerinden de yararlandıkları değerlendirmeleri şu şekilde:

“Bitcoin arzının %65’ine en az 1 yıldır dokunulmadı bile…”

Zincir üstü verilere baktığımızda Bitcoin’in bir taban oluşturmaya başladığını görüyoruz. Bitcoin zinciri üzerindeki tüm Bitcoin’lerin yaşam ömrü rahatlıkla görülebilir. Dolayısıyla buradan piyasa katılımcılarının davranışları hakkında fikir sahibi olabiliriz. Veri analistleri bu istatistiklerden Bitcoin’in kendi piyasa döngülerini nasıl oluşturduğu hakkında fikir sahibi olurlar. Bitcoin’in kendi piyasa döngüsü, para politikaları veya iş dünyasındaki gelişmeler gibi küresel makro ekonomik faktörlerden bağımsızdır. Aşağıdaki grafikte en az bir yıldır hiç kıpırdamamış Bitcoin’ler gösteriliyor. Bu rakam şu anda %65’lik orana ulaşmış durumda… Yani Bitcoin arzının önemli bir bölümüne 1 yıl ya da daha fazla süredir hiç dokunulmamış bile…

“Arkasından büyük bir boğa koşusu geliyor”

Eğer Bitcoin arzının önemli bir bölümü uzun bir süreliğine piyasa içinde değilse, daha fazla yatırımcı piyasaya girdiğinde aslında çok daha sınırlı bir arz için alım yapmak isteyecekler demektir. Bu da fiyatı yukarı çıkaracaktır. Yukarıdaki grafikte, bu örneği gösteren iki bölgeye iki kırmızı çizgi koyuldu. Arzın kıpırdamadığı metrik zirve yaptığında hemen ardından büyük bir boğa sezonu geldiğini gördük. 2020’de pandemi kaynaklı tasfiyelerden birkaç ay sonra, bu metrik zirve yaptı ve ardından bir kez daha büyük bir boğa koşusu geldi. Dolayısıyla hareketsiz olan coin’lerin zirve yaptığı dönemlerin, boğa koşuları öncesinde birer sıçrama tahtaları olduğu da söylenebilir.

Şu anda 1 yıldan fazla süredir satılmayan, hareket etmeyen coin sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesinde… Şu anda gelgit olayları bitmiş gibi ve kıyı şeridini görüyoruz! 20 bin dolar civarında dolanıyor gibi…

HODL dalgaları Bitcoin gelgitlerini görmenin bir başka yoludur. Aşağıdaki grafikte görülen renkli bölgeler coin’lerin yaşını temsil eder. Mor, mavi ve yeşil bantlar daha yaşlı, kırmızı ve turuncular ise genç ve spekülatif coin’leri gösterir.

Aşağıdaki grafikte ise daha net bir fotoğrafa sahibiz. Burada eski ve hareket etmeyen/uyuyan coin’lerin daha çok sarı ve yeşile döndüğünü görüyoruz. Turuncu ve kırmızı bantların sayısındaki artış ise speküaltif trader’ların piyasaya girmekte olduğunu gösteriyor. Şu anda içinde bulunduğumuz dönem aslında zayıf oyuncuların yerini daha sağlam ve eski oyuncuların aldığını ve artık bir tabanın oluşturulmaya başlandığını gösteriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl