Bitcoin için yakında işler değişebilir: Bank of America raporu

ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America’nın analistleri, Bitcoin’in risk varlığı olarak işlem gördüğü bir dönemin ardından yeniden güvenli liman haline gelebileceğini düşünüyor.

Bilindiği üzere, bir numaralı kripto paranın altın ile korelasyonu, son zamanlarda önemli ölçüde artış gösterdi. Ağustos ayı ortasında sıfır olan bu korelasyon katsayısı, 0.50’ye kadar yaklaştı. Bu sürede, Bitcoin’in SP 500 ve Nasdaq ile korelasyonları ise düşüş yaşadı. Bankanın analistleri Alkesh Shah ve Andrew Moss’a göre, bu durum Bitcoin için işlerin değişebileceğinin işareti.

Altın ile korelasyon artıyor

Analistler, “SP 500 ve Nasdaq ile korelasyonun düşmesi ve buna karşılık altın ile korelasyonun hızla artması, makro belirsizlik devam ederken ve piyasa dip seviyelerde seyrederken yatırımcıların Bitcoin’i nispeten bir güvenli liman olarak olarak görebileceğini gösteriyor.” yorumunu yapıyor.

“Kömür madenindeki kanarya”

Banka analistlerinin yorumları, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i altının yanında “kömür madenindeki kanarya” olarak gördüğünü ve diğer token’lardan daha önce ralli yapmasını beklediğini söyleyen Galaxy Digital CEO’su Michael Novogratz’ın yanı sıra, Bitcoin ve altının merkez bankasına karşı ‘hedge’ olarak algınabileceğini ifade eden New York Life Investments ekonomisti Lauren Goodwin’in yorumlarıyla da örtüşüyor.

Bitcoin ile sterlinin volatilitesi eşitlendi

Bitcoin, haziran ayından bu yana belli bir aralıkta yatay seyire devam ediyor. Analistler, lider kripto parada mevcut durumu yaklaşan fırtına öncesi sessizlik olarak yorumluyor. Ayrıca Bitcoin’in volatilitesi son zamanlarda düşerken 1000 yıllık İngiliz Sterlini ise siyasal ve ekonomik olayların etkisiyle en az Bitcoin kadar volatil hale geldi. Kripto para, TSİ 13.00 itibari ile 19 bin 180 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin ile sterlinin volatilitesi artık aynı, kaynak: Bloomberg

Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl