Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Haftalık analiz: Kritik dirençten dönen Bitcoin’de rotayı çizecek seviyeler

ICRYPEX Hazine Uzmanı Helin Çelik; en büyük kripto para Bitcoin'deki (BTC) görünümü Uzmancoin için yorumladı.

bitcoin

Geçtiğimiz haftaya 9220 seviyesinden ivmelenerek başlayan BTCUSD 9500 direncine yönelmesinin ardından Trump’ın bireyseller için öngördüğü vergi indiriminin Yüksek Mahkeme’de takılacağı haberleriyle altın ve S&P500’de olduğu gibi satış baskısıyla karşılaşmıştı. Alıcıların gücünü koruyamadığı bu süreçte, BTCUSD 9150 ara desteğini test etti. Halihazırda, S&P500 ile olan pozitif korelasyonundan sık sık söz edilen BTC’nin haftaya yükseliş sinyalleriyle adım attığını, ancak bu yükselişin sınırlı düzeyde ilerlediğini söyleyebiliriz.

Gelişen piyasaların durumu ve artan vakalar baskı yaratıyor

Yayımlanan raporlar ışığında değerlendirecek olursak gelişmekte olan ekonomilerin (Çin hariç) bu yıl %5’e yakın daralma yaşama ihtimali ve artan COVID-19 vakalarının finansal piyasalara etkisi gözlemleniyor ve bu durum negatif fiyatlamalara ya da sınırlı yükselişlere sebep oluyor. Hayata geçirilen programlar, sunulan teşvikler ve harcamalarla birlikte ekonomik toparlanma gecikiyor. Bu noktada vaka artışının ekonomik toparlanmayı yavaşlatma düşüncesi ile yatırımcının riskten ve kayıptan kaçınma güdüsüyle hareket edebileceği düşünülüyor.

Eğer, Mart sonrasında olduğu gibi (ABD’de teşvik çeklerinin kriptolarda kullanılması ve Japonya’da kripto varlıklarda artış yaşanması) BTC tercih edilirse, fiyatta pozitif etki görülmesi muhtemel. Temmuz 2020 itibari ile içerisinde 1MN USD’lik BTC olan adreslerin sayısı 13 binin üzerinde seyrediyor. İşlem sayısı ve HODL miktarında artış gözlemlenen araştırmalar yapılsa da borsalardaki hacimlerde azalma olduğu ve ekonomik veriler ışığında değerlendirildiğinde bu durumun satış baskısını destekleyici görüldüğü söylenebilir. Yanı sıra, Mart 2020’den itibaren incelediğimiz zaman BTC ile S&P500’ün korelasyonunun 0.87 düzeylerinde olduğunu görüyoruz. S&P500 ile korelasyonu göz önüne alındığında, riskli varlıklar düzeyinde değerlendirilebilecek olan BTC’de riskten kaçınma güdüsünün ne düzeyde hissedileceğini izlemekte yarar görülüyor. Bu kapsamda, yatırımcının nakde dönme ve güvenli limanlara nakit akışı yaratma davranışları ayrıca süreç içerisinde değerlendirilmelidir.

Kritik dirençlerden dönüş yaşandı

9500’lere kadar olan ivmesinin ardından satış baskısıyla karşılaşan kripto para birimi 9330-9360 bandını kırmakta güçlük çekiyor. Günlük grafikte oluşturduğu aşağı yönlü kanalın direncine takılı kalan BTCUSD kanal içerisinde fiyatlanmaya devam ediyor. 9000’lerde alıcısı güçlü olan kripto para biriminin 10370’leri test etmesinin ardından kademeli olarak güç kaybı yaşadığını söylemek mümkün. Ancak, 9330-9500 dirençlerinin üzerinde tutunması halinde 9650, 9800 ve 10000 psikolojik direnci süreç içerisinde takip edilebilecek direnç seviyeleri arasında yer alıyor.

Aşağı yönlü oluşabilecek senaryoda, piyasalarda hakim olan belirsizliğin ve risk unsurlarının devam etmesi ve S&P500 ile olan pozitif korelasyonun sürmesi halinde, short’lardaki baskınlığın artma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durumda, kanal içi görüntüsünü bozmayan kripto para biriminde kanal ortası ve kanal desteği monitör edilebilir. Kademeli olarak değerlendirirsek ilk etapta 9150, 9070, 9000 ve 8800 seviyeleri destek basamaklarını oluşturuyor. Bu alanda oluşabilecek negatif reaksiyonlar ise satış baskısını artırabilir ve 8500 seviyeleri gündeme gelebilir.

  • Direnç seviyeleri: 9330 – 9500 – 9800 – 10000
  • Destek seviyeleri: 9150 – 9070 – 8800 – 8621
Bitcoin grafiği
Bitcoin grafiği

ICRYPEX Hazine Uzmanı Helin ÇELİK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl