Bitcoin, 2020’ye kadar 91 bin doları bulabilir

Bitcoin'deki düşüşü 2013'teki yüzde 70'lik geri çekilmeye benzeten analist Tom Lee, buna göre Bitcoin'in 2020'ye kadar 91 bin dolar seviyesine ulaşabileceğini söylüyor.

Wall Street analistlerinden, Fundstrat Global Advisors’ın kurucu ortağı Tom Lee, Bitcoin‘in hala bir boğa aşamasında olduğuna inanıyor. Lee, müşterilerine verdiği notta, Aralık 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 70 düşse bile Bitcoin’in bir önceki rekorunu katlayarak geride bırakacağını öngörüyor.

Bitcoin’deki gerilemeyi 2013 ortalarındaki yüzde 70’lık geri çekilmeye benzeten Lee, buna göre Bitcoin’in 2020 yılına kadar 91 bin dolar seviyesine ulaşabileceğini söylüyor.

Bitcoin’in fiyat hareketleri üzerinde Metcalfe Yasası

Lee’nin Bitcoin’i değerlendirmek için kullandığı çerçeve üç faktöre dayanıyor:

-Piyasadaki toplam para arzında büyüme
-Altın gibi alternatif para birimlerinin o para arzına oranı
-Bu alternatifler arasında Bitcoin’in toplam piyasa payını hesaplama

Öte yandan Lee, Bitcoin’in geçmiş dört yıldaki hareketinin Metcalfe Yasası ile açıklanabildiğini söylüyor. Matcalfe Yasası, Robert Metcalfe tarafından formüle edilen bir ağın değerini kullanıcı sayısının karesiyle ölçen bir yasa.

Yasa ayrıca Facebook, Alibaba ve Google gibi şirketlerin piyasa değerinin büyümesini de açıklıyor.

Son olarak Lee, kurumsal yatırımcıların artan ilgisi, kullanıcı hesabı sayısı ile kullanımın oranının büyümesinin Bitcoin’de kazançları artırmasını bekliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl