Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çıkarılabilecek sadece 2.5 milyon Bitcoin kaldı

Bitcoin ağında yeni bir kilometre taşına ulaşıldı ve dolaşımdaki arz 18 milyon 500 bini geçti. Geriye çıkarılabilecek 2.5 milyon BTC kaldı.

bitcoin

Bitcoin ağı, yeni bir kilometre taşına daha ulaştı. Üretilen Bitcoin adedi, bugün itibari ile 18 milyon 500 bine çıktı. Bir diğer deyişle çıkarılabilecek sadece 2.5 milyon BTC kaldı ve bunların yarısı ise önümüzdeki 4 yıl içinde çıkarılmış olacak. Ayrıca çıkarılabilecek Bitcoin miktarının yüzde 88’i bugün itibari ile çıkarıldı.

Bilindiği üzere, Bitcoin kıt bir varlık. Lider kripto paranın mucidi Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i tasarlarken sadece 21 milyon adet var olacak şekilde tasarladı. Kripto paranın kıt olmasıyla Bitcoin’in deflasyonist bir varlık olması amaçlanmıştı. Bu rakama, her gün üretilen toplam 900 BTC ile giderek yaklaşılıyor. 2024’te gerçekleşecek dördüncü blok ödülü yarılanması ile günlük 450 BTC üretilebilecek ve her 4 yılda bir gelecek yarılanma ile piyasaya sürülen yeni Bitcoin sayısı gittikçe küçülecek. Hesaplamalar, 21 milyon BTC’ye 2140 yılında ulaşılacağı yönünde. Şimdiye kadar ünlü sanatçı Emre Aydın’dan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ve Kerem Tibuk’a kadar birçok önemli konuğu ağırladığımız podcast yayınımız Bitcoin 2140 da adını buradan alıyor.

Tamamı üretildiğinde ne olacak?

Yukarıda tüm BTC’lerin 2140 yılına kadar çıkarılmış olacağını belirtmiştik. Peki madenciler, daha sonra ne yapacaklar? Elbette bu madencilik sektörünün biteceği anlamına gelmiyor. Blok ödüllerinin yanı sra Bitcoin ağında işlem ücretleri de bulunuyor. Bu işlem ücretleri, madencileri işlerine devam etmeleri için teşvik edecek. 21 milyona ulaşıldığında da madenciler para kazanmayı sürdürecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl