Bitcoin’in iki yıldır aktif olmayan arz miktarı rekor kırdı

Zincir üstü analitik platformu Glassnode’un verileri, Bitcoin’in son iki yıldır aktif olmayan dolaşımdaki arzının yüzde 53’e yükseldiğini ortaya çıkardı. Bu, toplam Bitcoin arzının yarısından fazlasının aktif olarak kullanılmadığı anlamına geliyor ve aynı zamanda yeni bir rekor seviye.

Araştırmacılar, bu durumun, Bitcoin sahiplerinin uzun vadeli olarak elde tutma stratejilerini tercih etmeleri, spekülatif işlemlerin azalması, yatırımcıların varlığı güvenli liman ve dijital altın şeklinde görmeleriyle ilişkili olabileceğini düşünüyor. Öte yandan bu Bitcoin’lerin erişimi artık sağlanamayan cüzdanlarda da olabileceği söyleniyor.

En az iki yıldır aktif olmayan dolaşımdaki arz yüzdesini gösteren grafik, Glassnode

Beş yıldır hareket etmeyen BTC’lerin piyasa değeri 150 milyar doların üzerinde

Ayrıca, son beş ve on yılda hareket etmeyen Bitcoin’ler gibi ek göstergeler de bulunuyor. Veriler, Bitcoin’in toplam arzının yaklaşık yüzde 29’unun son beş yıldır kullanıcıların cüzdanlarında durduğunu gösteriyor. Bu miktar, haberin yazıldığı an itibarıyla yaklaşık 158 milyar dolara ya da 5.6 milyondan fazla BTC’ye denk geliyor.

Ayrıca Glassnode verilerinden aktarılana göre, dolaşımdaki tüm Bitcoin’in yüzde 15’inden biraz azı on yıldır hareket etmedi. Buna göre, şu anda 76 milyar dolar değerinde olan yaklaşık 2.7 milyon Bitcoin’e geçtiğimiz on yıl boyunca dokunulmadı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl