‘Bitcoin’in yeni bir hikayeye ihtiyacı var’

Araştırma şirketi DataTrek'in kurucu ortağı Nicholas Colas, Bitcoin'e olan ilginin oldukça azaldığını, küresel ilgiyi yeniden canlandırmak için Bitcoin'in yeni bir hikayeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kripto para fiyatları bu yıl, kripto paraların internet üzerinde ilgi çekme gücüyle birlikte mücadele etti.

Google Trends üzerinden yapılan araştırmaya göre ‘bitcoin’ terimi bu yılın başından beri yüzde 75’ten fazla düşüş gösterdi ve yaklaşık üç ay içinde kabaca yarıya indi.

Araştırma şirketi DataTrek’in kurucu ortağı Nicholas Colas, CNBC’ye yaptığı açıklamada, aramaların fiyatlar için kötü bir işaret olduğunu söyledi.

Colas, “Potansiyel yeni alıcılar için bir proxy olarak ‘bitcoin’ arama sorgularını izlemek üzere Google Trends’i kullanıyoruz. Küresel ilgiyi yeniden canlandırmak için Bitcoin’in yeni bir hikayeye ihtiyacı var.” dedi.

Bitcoin’in popülaritesi 100’den 9’a düştü

Google Trends, dünya çapında ya da belirli bir bölge ve zaman için grafikteki en yüksek noktayı baz alarak arama ilgisini göstermek için sayıları kullanıyor. 100 değeri, en popüler olduğu dönemi temsil ediyor. Buna göre 20 bin dolarla zirve yaptığı dönemde Bitcoin‘in popülaritesi 100’dü, 1 Ocak’ta 37’ydi ve 2 Haziran itibari ile 9’a düştü.

‘Anlamlı fiyat artışları için cüzdan büyümesi aylık en az yüzde 5 olmalı’

Colas ayrıca ilgiyi tespit etmek için bir gösterge olarak cüzdan büyümesini de kullanıyor. Hatta bunun fiyatlar için belirleyici olduğunu da söylüyor. Colas, yeni cüzdanlardaki büyümenin Nisan ve Mayıs aylarında yalnızca yüzde 2 olduğunu ortaya koydu. 2017 yılının son çeyreğinde Bitcoin fiyatları 20 bin dolara yaklaşırken bu oran aylık yüzde 7.6 idi. Colas, “Basitçe ifade etmek gerekirse anlamlı bir fiyat artışı görebilmek için Bitcoin cüzdanlarının büyüme oranının aylık yüzde 5 ya da daha fazla olması gerekiyor.” diyor.

Diğer kripto paralarda durum ne?

Diğer kripto paralara bakıldığında ise en büyük ikinci kripto para olan Ethereum için bu yıl aramalar yüzde 70 geriledi. XRP aramaları, 1 Ocak’tan bu yana yüzde 87 gerilemeyle daha keskin bir düşüş kaydetti. Bitcoin Cash’te ise bu oran yüzde 82 oldu.

EOS için durum oldukça farklıydı. Bu yıl için EOS’un Google aramaları yüzde 97 oranında arttı.

→ MİLYAR DOLARLIK YATIRIM FONLARI HANGİ KRİPTO PARALARA YATIRIM YAPIYOR?

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl