Bitcoin’le ilk alışveriş, 1 dolar için 500 BTC ödenen bir başka işlem olabilir

Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş, yaygın kanının aksine 10,000 BTC karşılığında alınan iki pizza değil, 1 dolar için 500 BTC ödenen bir başka işlem olabilir.

Bilindiği gibi 22 Mayıs 2010 tarihinde Bitcoin Talk forumundaki “laszlo” kullanıcı adlı bir kişi, 10,000 BTC karşılığında iki pizza almak istediğini yazdı ve bir süre sonra kendisine bu pizzaları sipariş edecek birini bularak bugün değeri yaklaşık 107 milyon dolar olan 10,000 BTC ödedi. Bu, birçok kişi tarafından Bitcoin ile ilk alışveriş olarak bilinmesine karşın büyük olasılıkla öyle değil.

Bitcoin’le yapılan ilk satın alma işlemi

Bitcoin’le yapılan ve şimdiye kadar bilinen ilk alışveriş, büyük ihtimalle 500 BTC ödenen, masaüstü arka planı için kullanılabilecek bir görseldi.

24 Ocak 2010’da yine Bitcoin Talk forumunda “Sabunir” kullanıcı adlı bir kişi, kendi hazırladığı görseli o zamanki değerinin 1 dolar olduğunu düşündüğü 500 BTC karşılığında satışa çıkardı.

Halen forumda görüntülenebilecek bu gönderide şu ifadeler yer alıyordu:

“Herkese merhaba. Bitcoin’i denemeye karar verdim. Bir görsel satarak 1 ABD doları kazanıp kazanamayacağımı test etmek istiyorum. Buna göre; PayPal ücretleri düşüldükten sonra 500 Bitcoin kabaca 1 dolar olmalı. Eğer doğru anlamışsam, herhangi birinin bana Bitcoin gönderebilmesi için Bitcoin adresimi söylemem gerekiyor, öyle değil mi?”

Daha sonra kişisel cüzdan adresini ve satışa sunduğu görseli paylaşan Sabunir’in mesajı şöyleydi:

“1280×960 çözünürlüğüne sahip ve kendi tasarımım olan bu görsel, masaüstü arka planları için harika. Neyse, sizlerle tanışmak zevkti. Benim adresim 1BHtsCnpmTvpgJEP7eMKEVhpJFunxSM8vq. Eğer ilginizi çekerse, başka resimlerimi de satışa sunabilirim.”

Bu mesajın tarihi, ünlü pizza alışverişinin gerçekleştirilmesinden tam 4 ay önce.

Bu arada Sabunir’in Bitcoin cüzdan adresi incelendiğinde, 24 Şubat 2019 tarihli 500 BTC’lik bir işlem görülüyor. Bu BTC’lerin görsel için ödendiği düşünülüyor.


Şüphesiz 10,000 BTC ödenen iki pizza, Bitcoin ile yapılan ilk fiziksel satın alım olması ve işlemin miktarı açısından önem taşıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl