ABD’deki ilk fiziksel Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri piyasaya sürüldü

ABD'deki ilk fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri geçen ay CFTC'den onay alan LedgerX tarafından piyasaya sürüldü.

Geçtiğimiz Haziran ayında ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan (CFTC) gerekli onayı alan LedgerX, bireysel yatırımcılar için fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini resmen piyasaya sürdü.

Dün yapılan açıklamada LedgerX, fiziksel sözleşmelerin Omni platformunda yayınlandığını bildirdi.

Fiziksel Bitcoin sözleşmeleri, 2017’de CBOE ve CME gibi borsalar tarafından sunulanlardan farklı. Şu anda CME’de mevcut olan Bitcoin sözleşmesi, Bitcoin’in fiyatına göre işlem görse de vade sonunda Bitcoin alışverişi değil, nakit alışverişi gerçekleşiyor. Dolayısıyla burada Bitcoin ile organik bir bağ söz edilemezken fiziksel Bitcoin sözleşmelerinde ise vade sonunda doğrudan Bitcoin’in kendisi el değiştiriyor.

Şu anda LedgerX’in fiziksel sözleşmeleri, yalnızca ABD ve Singapur’a açık. Minimum yatırma tutarı ise 1 BTC.

Birkaç şirket, bu yıl kendi fiziksel Bitcoin sözleşmelerini devreye almayı planlamalarına karşın şu ana kadar bunu tek başaran LedgerX oldu. Bunlar arasında en çok bekleneni olan Bakkt, geçtiğimiz hafta ürün testlerine başlamıştı. Şirketin Bitcoin sözleşmelerinin ne zaman tam olarak faaliyete geçeceği net değil.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl