Bitcoin için büyük gün: 6 ay sonra bir ilk gerçekleşiyor

En büyük kripto para Bitcoin, son dakikada aşağı yönlü sert bir hareket gelmezse 6 ay aradan sonra bir ilke imza atacak.

En büyük kripto para Bitcoin bugün, altı aylık kayıp çizgisinin ardından herhangi bir son dakika hamlesi olmazsa ilk yeşil mumunu oluşturacak.

Bazı analistler bunu Bitcoin boğalarının döndüğü şeklinde yorumluyor. Şubat ayı başında 3,400 dolardan işlem gören Bitcoin, ay boyunca yüzde 11 yükselişle bugün 3,800 dolardan alıcı buluyor. Fiyat, ay içinde 4,200 dolara yaklaştı fakat burada tutunamadı.

Bitcoin’in aylık grafiği, grafik: TradingView

Bir yandan Bitcoin’le ilgili her geçen gün dikkat çekici yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Örneğin birkaç gün önce en eski ve en büyük İsviçre bankalarından biri olan Julius Bar, müşterileri için kripto para hizmeti vermeye başlayacağını açıkladı.

Hafta başında dünyanın en büyük ikinci borsası Nasdaq, borsa üzerine işlem görecek olan Bitcoin ve kripto para vadelileri sunmaya hazırlanırken Bitcoin ile Ethereum için iki yeni fiyat endeksi ekledi.

Forbes’a konuşan eToro’nun deneyimli piyasa analisti Mati Greenspan, “Son sekiz ay zaten ‘kripto para kışı’ olarak adlandırılıyor ve fiyatlar düşerken büyük finans kurumlarının kripto para projelerinin bir kısmını rafa kaldırdığı anlaşıldı. Şimdi ise piyasada baharın geldiğine dair işaretler var ve bu planlar tekrar masaya getiriliyor. Sonuçta bu şirketler bir sonraki boğa koşusunu kaçırmak istemezler.” dedi.

Bitcoin’e kurumsal katılımı değerlendiren Greenspan, sözlerinin devamında “Önümüzdeki birkaç ay içinde dünyadaki her portföy yöneticisinin Bitcoin’e ve diğer kripto paralara yatırım ya da al satmak yapmak için kolaylıkla erişebilmesi muhtemel görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan yine hafta başlarında Bitcoin’in teknik görünümünde dört yıl aradan sonra bir ilk keşfedildi. Buna göre 2015 yılının Nisan ayından bu yana ilk defa Bitcoin’in 50 haftalık hareketli ortalaması, 100 haftalık hareketli ortalamasının altına geriledi. Bazı analistler, bunu Bitcoin’in dibe ulaştığı ve birkaç ay içinde yeni bir boğa koşusuna başlayabileceği şeklinde yorumladı.

Bitcoin fiyatını etkileyebilecek farklı gelişmeler

Ayrıca 2019 yılında piyasa gözlemcilerinin beklediği Bitcoin fiyatlarını etkileyebilecek farklı gelişmeler de var. Bakkt ve Bitcoin ETF konuları bu gelişmelerden ikisi. Bir Bitcoin ETF’sinin 2019 yılında piyasaya sürülmesine ihtimal verilmese de New York Menkul Kıymetler Borsası’nın ana şirketi Intercontinental Exchange, Starbucks ile Microsoft ortaklığında geliştirilen Bakkt platformu, ilk fiziksel teslimli Bitcoin vadelisi ve diğer kripto para ürünleriyle kripto paraları daha geniş bir pazara açacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl