IMF’den Bitcoin ve kripto para birimleri için uluslararası işbirliği çağrısı

IMF (Uluslararası Para Fonu), kripto para birimlerinin dalgalanan fiyatının yarattığı riskler için küresel koordinasyon çağrısı yaptı.

Dünya çapında parasal işbirliği ve finansal istikrarın sağlanmasını amaçlayan bir kuruluş olan IMF (Uluslararası Para Fonu), kripto para birimlerinin dalgalanan fiyatının yarattığı riskler için küresel koordinasyon çağrısı yaptı.

Bloomberg’de yer alan habere göre IMF Sözcüsü Gerry Rice, geçtiğimiz haftanın son saatlerinde düzenleyici kurumlar arasında daha büyük uluslararsı tartışma ve işbirliği ihtiyacı olduğunu söyledi.

Rice’ın sözleri şöyleydi:

“Fiyatlar hızla yükseldiğinde özellikle piyasa katılımcıları satın almak için borç paraya başvuruyorsa riskler birikebilir. İnsanların risklerden haberdar olarak gerekli risk yönetimi önlemlerini alması mühimdir.”

Rice ayrıca kripto para birimlerinin potansiyel olarak kara para aklama, terörizm finansmanı, vergi kaçırma ve dolandırıcılık için kullanılabileceğini vurguladı.

Daha önce IMF, kripto para düzenlemeleri için daha dengeli bir yaklaşımda bulunmuştu. IMF Başkanı Christine Legarde, 2017 yılının Eylül ayında kripto para birimlerini görmezden gelmenin akıllıca olmadığını söylemişti. Legarde ayrıca kripto para birimlerinin büyük aksamalar yaratacağını ve merkez bankaları ile finansal hizmetlerin bu teknolojiye daha fazla dikkat etmesi gerektiğini ifade etmişti.

ABD’de kripto para birimleri üzerine “çok odaklanan” bir çalışma grubu oluşturuldu

IMF’den gelen son bildirilerin ardından ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, geçtiğimiz hafta ABD regülatörleriyle tartışmalar yürütmek için bir çalışma grubu oluşturulduğunu ve grubun kripto para birimleri üzerine çok odaklandığını dile getirmişti.

Mnuchin, “Kötü kişilerin kötü şeyler yapmak için kripto para birimlerini kullanmayacağından emin olmak istiyoruz.” demişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl