Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

IMF, Bitcoin’in tahtını sallamaya hazırlanıyor

Wall Street Journal’de yayınlanan bir habere göre, dünya yakın bir zamanda Bitcoin‘e cevap olarak uluslararası bir dijital para birimi görebilir. Dubai hükümetinin resmi bir dijital para birimi başlatma niyetiyle ilgili son açıklamasından sonra gelen bu haberler sürpriz olmamalı.   Merkezsiz merkeziyet? Küresel ve resmi bir dijital para biriminin zorluğu merkezileşme faktörü. Bitcoin gibi merkezileşmemiş protokole sahip dijital para birimlerine duyulan cazibenin en büyük kaynağı değerin fiyat sabitleme olmaksızın sadece fikir birliğine dayandığı gerçek anlamda bir serbest pazar fikri. IMF tarafından...

Wall Street Journal’de yayınlanan bir habere göre, dünya yakın bir zamanda Bitcoin‘e cevap olarak uluslararası bir dijital para birimi görebilir.

Dubai hükümetinin resmi bir dijital para birimi başlatma niyetiyle ilgili son açıklamasından sonra gelen bu haberler sürpriz olmamalı.

 

Merkezsiz merkeziyet?

Küresel ve resmi bir dijital para biriminin zorluğu merkezileşme faktörü. Bitcoin gibi merkezileşmemiş protokole sahip dijital para birimlerine duyulan cazibenin en büyük kaynağı değerin fiyat sabitleme olmaksızın sadece fikir birliğine dayandığı gerçek anlamda bir serbest pazar fikri.

IMF tarafından sunulan küreselleşmiş bir dijital para birimi, bu örgütün farklı ülkelerin içinde ve dışındaki para akışını yönetmek için değerleri düzenlemesi ihtiyacını doğuracak. Böyle bir sistem ise Bitcoin’in arkasındaki temel ilkelere aykırı.

Yeni rezerv para birimi

IMF’in çıkaracak olduğu dijital para birimleri, tüm dünyada rezerv para olarak işlev gören Dolar’ın yerini alabilir. Böyle bir durumda Dolar ve diğer ulusal para birimleri yerel piyasalarla sınırlandırılacak.

Bitcoin’in bazı taraftarları, Bitcoin’in zaten bunun için var olduğunu ve merkezileşme riski altında IMF tarafından sunulacak bir dijital para birimine ihtiyaç olmadığını öne sürüyorlar.

IMF tarafından başlatılacak bir dijital para birimini hoş karşılar mıydınız? Değerlendirmelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden paylaşın.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

 1. maryjane Cevapla

  Aslanların olduğu yerde sırlanlar, her zaman ezilmeye mahkumdur.

  Daima Bitcoin

 2. Betül Cevapla

  Her aklı başında ülke şu an kendi ulusal coin’ini üretmek ve geliştirmek hamlesiyle meşgul. Çalışkan ve zeki dostlarımız Japonlar da böyle bir çalışma yürütüyorlar örneğin.

  İlk bakışta kendi muvaffakiyetlerine bir tehdit olarak yorumladıkları bu teknolojinin engellenemez yapısını gören ve kabullenen her hükümet ve dahi bankalar gibi ticari kuruluşlar aynı cepheye doluşuyor. “Madem engelleyemiyoruz o zaman direnmek yerine en iyisini üreten biz olalım ve kontrol yine bizde olsun” düşüncesinde karar kılmış durumlar.

  Dediğim gibi aklı olan her devlet de bu yönde hızla çalışmaya başlamalı; fakat kullanıcı olarak benim tercihim kesinlikle devletlerden ve etkin güçlerden bağımsız, özgür, aynı zamanda hızlı ve stabil platformlar olacaktır. Yazıda da belirtildiği gibi IMF güdümünde bir digital para bu işin ruhuna taban tabana zıt düşüyor; amaç zaten etkin güçlerin paçasından kurtulmak ve özgürleşmek…