İngiltere Merkez Bankası, Bitcoin’e yüklendi

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Bitcoin ve diğer kripto paraların “para” olarak tanınmak için standartları karşılamadığını ve "aşırı spekülatif yatırımlar" olarak sınıflandırıldığını söyledi. Bailey, Londra'da düzenlenen Finansal ve Profesyonel Hizmetler Yemeği'nde yaptığı konuşmada, paranın geleceğinin geliştirilmiş dijital para olduğunu savundu.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Londra’daki Mansion House’da yaptığı yeni bir konuşmada Bitcoin ve diğer bir dizi kripto parayı açıkça eleştirdi. Bailey son açıklamalarında Bitcoin ve benzerlerini “son derece spekülatif varlıklar” olarak nitelendirerek kripto paralar hakkındaki tutumunu tekrarladı.

Daha önceden de kripto paraların spekülatif doğası hakkında endişeler dile getiren Bailey, Bitcoin’in “gerçek bir değeri olmadığını ve son derece volatil olduğunu” belirtti. Ayrıca, Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların “son derece spekülatif yatırımlar olarak değerlendirilmesi gerektiğini” vurguladı.

Sabit coin’lerin güvenli olmadığı iddiası

Bailey ayrıca, Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi sabit coin’lerin “güvenilir olmadığını” ifade etti. Başkan, “Sabit coin’ler finansal sistemde güvenli paranın karşılaması gereken standartları karşılamıyor. Bunlar para değil.” dedi.

ABD ve İsviçre’deki birkaç bankanın iflası ve bunun sonuçlarının, paranın ‘tekliği’ hakkında soruları gündeme getirdiğini söyleyen Bailey, Terra’nın TerraUSD (UST) adlı algoritmik sabit coin’inin çöküşünü ve kripto piyasasından milyarlarca dolar silmesini hatırlattı.

Bank of England’ın CBDC hamlesi

Geçen ay, BoE ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), “Proje Rosalind” adlı merkez bankası dijital parası (CBDC) ödemeleri üzerine bir yıllık bir çalışmayı tamamladı. Bailey, “Bank of England’ın bakış açısına göre, bireysel CBDC için ana motivasyonumuz, halkın her zaman tam işlevli merkez bankası parasına geçme seçeneğine sahip olmasını sağlayarak paranın tekliğini teşvik etmek olacaktır.” ifadesini kullandı.

Bailey, bankanın bireysel CBDC üzerindeki çalışmasının fiziksel nakit çıkarma taahhüdünü etkilemediğini belirtti. “Nakit varlığını sürdürmeye devam edecek” dedi. Ayrıca, BoE’nin CBDC projesinin başı olan Tom Mutton, bir röportajda, merkez bankasının CBDC’sini hangi teknolojinin destekleyeceğini hâlâ değerlendirdiğini belirtti.

“Sabit coin’leri düzenlemek için tekliflerde bulunacağız”

Bailey, BoE’nin, bankalar veya banka dışı kuruluşlar tarafından çıkarılan sabit coin’ler şeklinde ‘dijital pound’ yaratma teklifleri aldığını belirtti. BoE Başkanı, “Kısa süre içinde, Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kanunu 2023’teki yetkilere dayanarak sistemik sabit coin’leri düzenlemek için tekliflerde bulunacağız.” şeklinde konuştu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl