İran, yeni ABD yaptırımlarının ortasında kendi kripto parasını çıkarmayı planlıyor

İran, önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olan yeni ABD yaptırımlarından kaçınmak amacıyla kendi resmi kripto parasını çıkarmayı planlıyor.

CoinDesk’te yer alan habere göre İran, yakında ABD Başkanı Donald Trump tarafından yürürlüğe konacak yeni ekonomik yaptırımları atlatmanın bir yolu olarak kendi kripto parasını çıkarabilir.

İran’ın resmi haber organı PressTV’ye göre ulusal bir kripto para geliştirme planı hükümetin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın gündeminde. Bakanlığın yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı olan Alireza Daliri, dün yaptığı açıklamada projenin İran Merkez Bankası ile iş birliği içinde yürütüldüğünü söyledi.

Daliri, “Ülkede yerli bir dijital para kullanmak için gerekçeleri hazırlamaya çalışıyoruz.” dedi.

İran’ın resmi kripto parası, gelecek ay yürürlüğe girecek olan ABD yaptırımlarından dolayı yurt içi ve yurt dışı işlemleri kolaylaştırmak amacıyla İran’ın ulusal parası Riyal’i tokenize edecek.

ABD, Mayıs ayında 6 Ağustos’tan itibaren İran’ın ABD Doları’na erişimini kısıtlayacak ekonomik yaptırımların yeniden devreye sokulmasının yanı sıra 2015’te İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.

Daliri, bakanlığın önümüzdeki üç ay boyunca merkez bankasıyla Blockchain teknolojisini entegre etmeyi ve yerel ticari bankalar arasında genel uygulama için bir kripto para çıkarmayı hedeflediğini kaydetti.

Duyuru, İran hükümetinin kripto para ve Blockchain teknolojisini geliştirme yönünde devam eden desteğiyle uyumlu.

İran’ın bu hamlesi, ABD yaptırımlarından kaçınmak için kendi petrol destekli kripto parasını çıkaran Venezuela’yı takip ediyor.

→ BITCOIN’İN PİYASA DEĞERİ FACEBOOK’TAN BİR GECEDE SİLİNDİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl