Düşünce kuruluşu açıkladı: IŞİD’in 300 milyon dolarlık kripto para hazinesi

IŞİD liderlerinin 300 milyon dolarlık (yaklaşık 2 milyar TL) bir savaş fonunu kontrol altında tuttukları iddia edildi. Terörist grubun dev meblağları kripto paraya çevirdikleri belirtiliyor.

İngiliz gazetesi The Sun’da yer alan habere göre; IŞİD, Nisan ayında Sri Lanka’da canlı bombalarla 250’den fazla kişinin ölümüne sebep olduğu saldırıyı kripto para fonlarıyla finanse etti.

Güvenlik uzmanları ise IŞİD’in ekonomik gücünün sanal parayla yapılan bağışlardan ötürü bilinenden çok daha fazla olabileceğini belirtiyorlar.

Geçen sene Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarla çok büyük darbe olan terörist grubun, Suriye ve Irak’ta uyuyan hücrelerini yeniden kullanmaya başladığı ve koronavirüsten dolayı oluşan bazı boşlukları da avantaja çevirdiği yazıldı.

The Counter Extremism Project (Aşırlık Karşıtı Proje) adındaki düşünce kuruluşu, son yaptığı araştırmayı ve “Terörizmin Kripto Para Birimleriyle Finansmanı” adlı raporunu pazartesi günü çevrim içi bir seminerde detaylarıyla değerlendirdi.

2017’den beri bulunamayan 300 milyon dolar

Birleşmiş Milletler’in güvenlik konseyinde El Kaide ve IŞİD’i takip departmanında da geçmişte çalışmış olan proje lideri Hans-Jakob Schindler konuyla ilgili olarak, terörist grubun 2017’den bu yana bulunamayan bir savaş birikimi olduğunu belirtti.

Schindler, “2017’den bu yana bulunamamış yaklaşık 300 milyon dolarlık bir meblağ söz konusu. Bu yüzden, paranın kriptoya çevrilmiş olabileceğini düşünüyorum. Bu onların kullandığı bir yol. İdeal bir saklama mekanizması onlar için. İhtiyaçları olduğu anda da kullanabiliyorlar. Devletler için takibi ve bulunması zor” açıklamasını yaptı.

IŞİD, kripto para bağlantısı sebebiyle araştırılan ilk terörist grup oldu. Hatırlanacağı üzere 2015 yılında da Ali Shukri Amin adındaki ABD vatandaşı bir genç, internet üzerinden canlı yayınla IŞİD taraftarlarına nasıl Bitcoin bağışı yapabileceklerini ve bunu nasıl saklayabileceklerini gösterdiği için 11 yıl hapis cezası almıştı.

IŞİD, 2014’ten beri kripto para kullanıyor olabilir

Schindler de IŞİD ve Hamas’ın 2014 yılından bu yana kripto para kullandıklarına dair ciddi kanıtların olduğunu söyledi. Schindler ayrıca, “IŞİD en başından beri ‘bu yeni teknolojiyle ne yapabiliriz…’ şeklinde bir düşünce içindeydi. Dijital işlemleri, küçük meblağlara bölüyorlar. Bu da takibi çok daha zor hale getiriyor. Kripto paraları halkın kullanabilmesi, teröristler için daha iyi. Çünkü onlara destek vermek isteyenlerin işini kolaylaştırıyor” şeklinde konuştu.

Schindler, Avrupa hükumetlerini de uyararak, bir an önce çok daha sert regülasyonların devreye girmesi gerektiğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl