Bitcoin’in işlem ücretlerinde can sıkıcı tırmanış

Bitcoin'de ortalama işlem ücretleri, son zamanlarda ciddi bir artış gördü. Nisan ayının sonlarından beri yüzde 680'i bulan yükseliş, 1 Ocak'tan bu yana değerlendirildiğinde yüzde 1742 gibi çarpıcı bir durumda.

Bitcoin ağında ortalama işlem ücretleri, 14 Mayıs günü neredeyse son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı. Kripto paralara ilişkin çeşitli veriler sunan BitInfoCharts’a göre o gün Bitcoin ağında bir işlem gerçekleştirmenin maliyeti 5.16 dolardı ve bu seviye, 2019 yılının Ocak ayından beri görülmemişti.

Bu değer, halving’in gerçekleştiği 11 Mayıs günü 2.52 dolar olarak tespit edilmişti. Halving’den sonra 14 Mayıs’a kadar yüzde 122’lik bir artıştan söz edilebilir. Daha sonra bir miktar düşüşe geçen ortalama işlem ücreti, haberin yayına girdiği dakikalarda 3.55 dolar. İşlem ücreti artışı, Nisan ayının sonları ile 14 Mayıs aralığı değerlendirildiğinde yüzde 680, 1 Ocak ile 14 Mayıs aralığı değerlendirildiğinde ise yüzde 1742’yi buluyor.

İşlem ücretleri, Bitcoin ağı yoğun olarak kullanılmaya başlandığında artıyor. Halving öncesi ve sonrasındaki birkaç günde de Bitcoin ağındaki faaliyetin iyice arttığını görüyoruz.

Ayrıca, Blockchain.com’dan elde edilen son verilere göre, işlemlerin Bitcoin madencileri tarafından onaylanmadan önce beklediği yer olan bellek havuzu (mempool) şişmiş durumda. 17 Mayıs günü itibari ile havuzda onaylanmayı bekleyen işlemlerin toplam boyutu 66.4 MB.

Bitcoin’de işlem ücretlerinin artması, kullanıcıları hızlı ama pahalı veya ucuz ama yavaş transfer arasında bir seçim yapmaya zorluyor. Ücretlerdeki mevcut artış, Bitcoin’in fiyatında olası bir büyük artış sırasında ağın tıkanıklarla karşı karşıya kalacağının habercisi gibi.

Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda 9770 dolardan alınıp satılıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl