Geçmişten bugüne en meşhur 10 Bitcoin işlemi

Bloomberg sunucusunun canlı yayında çalınan Bitcoin'lerinden dünyadan uzaya Bitcoin transferine kadar en meşhur 10 Bitcoin işlemi...

1. İlk Bitcoin adresi

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa Bitcoin adresi, 50 BTC’lik ilk Bitcoin blok madenciliği ödülünün alıcısı.

Bu adresin Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulduğu ve bu ödülü onun aldığı neredeyse kesin. Eğer bu adres için özel bir anahtar hala mevcutsa, bu Satoshi’nin kimliğinin tespiti konusunda yardımcı olacak.

2. US Marshalls’ın Silk Road açık artırması

Ekim 2013’te Federal Araştırma Bürosu (FBI), Silk Road adlı yasa dışı uyuşturucu sitesini kapattı ve sitenin kurucusu olan “Dread Pirate Roberts” takma adlı Ross William Ulbricht’i tutukladı.

ABD federal kolluk kuvvetleri birimi Marshals Service (USMS), soruşturma sırasında Ulbricht’in 144,000 BTC’sine el koydu. O sıralarda bu BTC’lerin toplam değeri 122 milyon dolardı. USMS ayrıca Silk Road’la bağlantılı çeşitli cüzdanlardaki 29,000 BTC’ye de el koydu.

Daha sonrasında, el konulan Bitcoin’ler açık artırmada satılana kadar 1Ez69SnzzmePmZX3WpEzMKTrcBF2gpNQ55 Bitcoin adresinde tutuldu.

3. Satoshi Dice

Blockchain üzerindeki ilk kumar servislerinden biri olan Satoshi Dice’da, 1dice8EMZmqKvrGE4Qc9bUFf9PX3xaYDp adresine Bitcoin gönderen herkes kumar oynayabiliyordu.

Bu adrese gönderilen Bitcoin’lerin ikiye katlanma şansı da vardı, tamamen kaybolma riski de. Bu adres, binlerce çıktıyla birlikte Blockchain üzerinde en çok kullanılan adreslerden biri.

Bazıları bunun Bitcoin ağına karşı bir DDos saldırısı olduğunu düşünüyor, çünkü sistem Bitcoin’in işlem ücretleri gibi yerleşik anti-DDos özelliklerini pas geçiyor. Diğerleri ise, bunu Bitcoin işlem ücretleri şemasının oluşturduğu teşviklerin başlangıçta istenilen sonuçları vermediğinin bir kanıtı olarak görüyor.

4. Bitcoin’le pizza

Bitcointalk kullanıcısı Laszlo Hanyecz, 2010 yılında 1XPTgDRhN8RFnzniWCddobD9iKZatrvH4 adresine iki pizza için 10,000 BTC gönderdi.

10,000 BTC’nin şu anki değeri yaklaşık 80 milyon dolar.

5. Dolandırıcı DEA ajanı

Silk Road’u soruşturan DEA (ABD’de uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele etmekle görevli kolluk kuruluşu) ajanlarından biri olan Carl Force, soruşturma hakkında bilgi verme vaadiyle Ulbrich’ten 770 BTC aldı. Bu olay ortaya çıkınca da meslekten ihraç edilerek hapse atıldı.

İddia edilen olayla ilgili Bitcoin adresi: 14rE7Jqy4a6P27qWCCsngkUfBxtevZhPHB

6. Bloomberg sunucusunun çalınan Bitcoin’leri

20 Aralık 2013’te Bloomberg sunucusu Matt Miller, “12 Days of Bitcoin” adlı programda iki arkadaşına her biri 20 dolar değerinde (bugün 250 dolar) iki Bitcoin kağıt cüzdanı vermek isteyince olanlar oluyor.

Adam Johnson’ın birkaç saniyeliğine bu kağıt cüzdanı kameraya göstermesi sonucunda bunun ekran görüntüsünü alan bir Reddit kullanıcısı, 1GBwk2YJMDFqSVhTKygH8zUwV7jdoJhHHH Bitcoin adresinin QR kodunu telefonuna okutuyor ve içindeki Bitcoin’leri kendisine alıyor. Daha sonra bu olayı Reddit’te anlatan kullanıcı, Bitcoin’leri Miller’a geri gönderdi.

7. Gelmiş geçmiş en büyük Bitcoin işlemi

1M8s2S5bgAzSSzVTeL7zruvMPLvzSkEAuv adresi, 500,000 BTC ile tarihin en büyük Bitcoin transferinin alıcısı.

500,000 BTC’nin şu anki değeri 4 milyar dolar.

8. Bitcoin işlem ücretlerinde %8000’lik artış

1CfsAiYaVfk12dnZpZALcRSP9jjWDk26FX Bitcoin adresi, birkaç gün boyunca hatalı olarak işlemlerine büyük ücretler tanımladı ve madencilere büyük miktarda Bitcoin bağışlamış oldu.

Toplamda sadece 0.01 BTC’lik bir işleme ekstradan 80 BTC de işlem ücreti ödenmişti.

9. Uzayda Bitcoin transferi

Büyük Bitcoin bulut madenciliği şirketi Genesis Mining’in uzayda ilk P2P finansal işlemini gerçekleştirmesiyle birlikte kripto para dünyasının kısa bir süreliğine nutku tutulmuştu. Şirketin Bitcoin özelinde kripto para farkındalığını artırmak için uzaya Bitcoin gönderme gibi mükemmel bir fikri vardı.

Arkasında bir kağıt cüzdan bulunan 3 boyutlu Bitcoin modeli, hava gözlem balonu yardımıyla uçurulmuş ve yerden 34 km yükseklikte bulunan Bitcoin adresine Bitcoin gönderen Genesis Mining de yeni bir dünya rekoruna ulaşmıştı.

10. Mt. Gox’tan Mt. Gox’a riskli transfer

Bir dönemin ünlü Bitcoin borsası Mt. Gox, ciddi bir şirket olduğunu ve hizmetlerinin uygulanabilir olduğunu kanıtlamak için CEO’su Mark Karpeles aracılığıyla şimdiye kadarki en riskli ve büyük Bitcoin işlemini gerçekleştirdi. 442 bin BTC, Mt. Gox’tan yine Mt. Gox’a taşındı. O zamanlarda bu BTC’lerin toplam değeri yaklaşık 282 milyon dolar civarındaydı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl