Bitcoin yeniden 62 bin dolar seviyesinde: Jeopolitik gerilim sürüyor mu?

Cuma akşamı sert şekilde düşmeye başlayan ve cumartesi 61 bin doların da altına inen Bitcoin dün itbarıyla belli oranda bir toparlanma görse de, İsrail'in İran'a karşılık vereceği haberleriyle yeniden düşüşe geçti. Fiyattaki aşağı yönlü hareket altcoin'leri daha da eritti.

Dün Hong Kong’dan gelen Bitcoin ve Ether spot ETF haberleriyle 66 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, bu sabah saatleri itibarıyla yeniden 62 bin dolar seviyesine indi.

En büyük kripto para, özellikle cuma akşamı başlayan İran-İsrail gerilimiyle birlikte sert düşüş yaşamıştı. Cumartesi gecesi sadece 1 saat içinde %5’ten fazla düşen Bitcoin, İran’ın saldırısını bitirdiğini açıklamasıyla yeniden toparlanmıştı.

Bu kez İsrail etkisi…

Ancak İsrail ve İran arasındaki gerilimde sıra İsrail tarafında gibi gözüküyor. İsrail’in, ABD’nin destek vermeyeceğini açıklamasına rağmen İran topraklarına bir saldırı hazırlığı içinde olduğu ifade ediliyor. ABD medyası dün akşamdan beri konuyla ilgili detaylı birçok haber yaparken, İsrail’in saldırı hazırlıklarını tamamladığı ancak sadece operasyonun zamanını belirlemediği yazıldı. İsrailli yetkililerin operasyonun zamanı konusunda hala anlaşma sağlayamadığı, bazılarının İran’a hemen karşılık verilmesi gerektiğini söyledikleri, bazılarının ise sessizliğin İran’ı daha fazla korkutacağı yönünde yorum yaptıkları belirtiliyor.

İşte bu belirsizlik ortamı, toparlanma emareleri gösteren Bitcoin ve riskli varlıklarda yine düşüş getirdi.

Bitcoin’in yanı sıra S&P 500 ve Nasdaq endeksleri de düştü. İki endeks günü, sırasıyla %1.2 ve %1.6’lık düşüşlerle tamamladılar.

Bitcoin’de gelen düşüş, altcoin’leri de geriye itti. Son dönemde volatliteden ciddi şekilde zarar gören altcoin’lerin toplam piyasa değeri de 600 milyar dolara kadar indi. Rakam bu ay başında 790 milyar dolara kadar çıkmıştı.

Kriz ve savaş ortamında artmasıyla bilinen ve geçtiğimiz hafta yaşanan gerilim döneminde 2400 doları da aşan ons altın ise haberin yazıldığı dakikalarda 2385 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl