İsrailli Bitcoin yatırımcısı 830,000 dolar vergi ile karşı karşıya

İsrailli bir Blockchain girişimcisi, 2011 yılında aldığı Bitcoin'den elde ettiği kâr üzerinden 830 bin dolarlık vergi ile sorumlu tutuldu.

CoinDesk’in Globes’ten aktardığına göre, bir İsrail mahkemesi, Bitcoin’in para birimi değil, bir varlık olduğuna karar verdi ve böylece kripto para, sermaye kazancı vergisine tabi tutuldu.

Merkez Bölge Mahkemesi’nin ilgili kararı, bir Blockchain girişiminin kurucusu ile İsrail Vergi Dairesi’nin müdahil olduğu bir davada verildi.

Davayı kaybeden DAV.Network’ün kurucusu Noam Copel’in 2011 yılında Bitcoin aldığı ve 2013’te 8.27 milyon şekel (2.29 milyon dolar) kârla sattığı bildiriliyor. Copel, mahkemede Bitcoin’in döviz olarak görülmesi ve vergilendirilmemesi gerektiğini savundu.

Diğer taraftan İsrail Vergi Dairesi ise Bitcoin’in bir para birimi olmadığını, dolayısıyla döviz olamayacağını ileri sürdü. Vergi Dairesi, Bitcoin’in varlık tanımı altına girdiğini, bundan dolayı satışından elde edilen kârların sermaye kazancı vergisine tabi olduğunu iddia etti.

Hakim Shmuel Bornstein ise Bitcoin’in para birimi olarak kabul edilemeyeceğini söyledi ve Copel’in aleyhine karar verdi.

Bunun sonucunda Copel, 830 bin dolara karşılık gelen yaklaşık 3 milyon şekel vergiyle sorumlu tutuldu.

İsrail Vergi Dairesi, geçtiğimiz yılın şubat ayında kripto paralardan elde edilen kârın yüzde 20-25’inin sermaye kazancı vergisine tabi olacağını bildirmişti. Öte yandan ticari faaliyet olarak kripto para alım satımı ya da madenciliği yapan bireylerin sermaye kazancı vergisine ek olarak yüzde 17 katma değer vergisi ödemesi gerektiği açıklanmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl