Bitcoin madenciliği devinde istifa depremi

En büyük Bitcoin madenciliği şirketlerinden biri olan Canaan Creative'in kurucu ortağı, şirketten istifa etti.

Önde gelen kripto para madencilik cihazı üreticilerinden biri olan Canaan Creative’in kurucu ortaklarından biri, Çin şirketinin liderliğinden istifa etti.

30 Ocak’ta güncellenen devlet ticari kayıt verilerine göre Xiangfu Liu, 2013’ten bu yana görev aldığı Hangzhou merkezli Canaan Creative’de artık yönetim kurulu üyesi olarak görev yapamayacak.

Canaan Creative, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı fakat şirkete yakın olan bir kişi, Liu’nun şirketin genel stratejisinden doğan anlaşmazlıklar nedeniyle görevden ayrıldığını bildirdi.

 

Canaan Creative yönetimi, şirketi kripto para madenciliği ve yapay zeka için sadece çip üreticisi olarak konumlandırmak istedi. Kaynak, rakip üretici Bitmain’in aksine Canaan’ın kendisinin kripto madenciliği yapmadığını ya da madencilik havuzları işletmediğini ve yönetimin şirketin halka arz için sürdürülebilirliğini göstermek amacıyla bu aynı şekilde devam etmesini istediğini aktardı.

Bununla beraber bilgisayar bilimi konusunda tecrübe sahibi olan Liu, Blockchain sektöründe donanım ve yazılımın tamamen ayrılmaması gerektiğine inanıyor. Liu madencilik ekipmanları üreten şirketlerin madencilik çiftlikleri ve havuzları işinden ayrı durmaması gerektiği görüşünde.

35 yaşındaki Liu, şirketteki görevlerinden ayrılsa da Canaan Creative’in önemli bir hissedarı olmaya devam ediyor. Liu, 2013 yılında şirketi Nangeng Zhang ve Jiaxuan Li ile birlikte kurmuştu.

Liu, şirketin hisselerinin yüzde 17.6’sını elinde bulunduruyor. Üç kurucu ortağın kontrol ettiği hisselerin toplamı ise yüzde 50’nin üzerinde.

İstifa haberi, Canaan Creative’in New York’ta halka arz olmak için başvuru yaptığı haberlerinden birkaç hafta sonra geldi.

Haber: CoinDesk

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun