“Bitcoin’in teknolojisi sınır ötesi ödeme sistemlerini yeniden şekillendirecek”

İsviçre Merkez Bankası'na göre Bitcoin'in temelindeki teknoloji, menkul kıymet mutabakat ve sınır ötesi ödeme sistemlerini yeniden şekillendirecek.

İsviçre Merkez Bankası’na göre Bitcoin gibi dijital paraların temelindeki teknoloji, menkul kıymet mutabakat ve sınır ötesi ödeme sistemlerini yeniden şekillendirecek.

Bankanın yönetim kurulu üyesi Andrea Maechler, Zürih’te yaptığı konuşmada, “Altta yatan dağıtık defter teknolojisi, özellikle menkul kıymetler sözleşmesi ve sınır ödeme işlemleri gibi karmaşık alanlarda gerçekten de önemli bir potansiyele sahiptir. Bununla birlikte teknoloji hala kendini pratikte kanıtlamak zorunda.” dedi.

Bitcoin’in doğumundan dokuz yıl sonra dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları dijital para birimlerinin olumlu ve olumsuz taraflarının farkına varmaya başlıyorlar. Bunların dayandığı merkezsiz defter teknolojisi, çeşitli bankacılık işlemlerinde maliyetleri büyük ölçüde azaltabileceğinden dolayı Wall Street’in de dikkatini çekti.

‘Merkez bankalarının dijital para çıkarması gereksiz’

Öte yandan Maechler, merkez bankası tarafından yayınlanan bir dijital paranın halk için gerekli bir şey olmadığını, hiçbir avantajı bulunmayacağını ve hatta finansal istikrar üzerinde risklere yol açabileceğini söyledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl