Bitcoin’in adı İzlanda tarihinin en büyük hırsızlığına karıştı

İzlanda'daki veri merkezlerinden Bitcoin ve diğer kripto para madenciliğinde kulanılan yaklaşık 600 adet bilgisayar çalındı. Yaşanan bu soygun İzlanda tarihinin en büyük soygunu olarak kayıtlara geçti.

İzlanda’daki veri merkezlerinden Bitcoin ve diğer kripto para madenciliğinde kulanılan yaklaşık 600 adet bilgisayar çalındı. İzlanda polisi, yaşanan bu olayı İzlanda’nın tarihindeki en büyük hırsızlık serisi olarak niteliyor. İzlanda medyasının “Büyük Bitcoin soygunu” olarak duyurduğu olaylarda aralarında bir güvenlik görevlisinin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Henüz bulunamayan bilgisayarların toplam değerinin 2 milyon dolar olduğu bildirildi. Çalınan bilgisayarlar, orijinal amacı olan Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliği için kullanılıyorsa hırsızların bilgisayarların toplam değerinin çok üzerinde muazzam bir kâr elde etmeleri muhtemel.

‘Tarihin en büyük hırsızlığı’

Olayın yaşandığı Reykjanes’ten bir polis komiseri, konuyla ilgili olarak “Bu daha önce görülmemiş büyüklükte bir hırsızlık. Her şey bunun son derece organize bir suç olduğuna işaret ediyor.” dedi.

Elektrik tüketimi izlenerek bulunacak

Polis, çalınan bilgisayarları ülke çapında elektrik tüketimini izleyerek bulmayı hedefliyor. Alışılmadık derecede yüksek enerji kullanımı, yasadışı Bitcoin madeninin bulunduğu yeri gösterebilir.

Kripto para madencileri için bir cennet

Öte yandan ada ülkesi İzlanda’nın bu yıl evlere verilen enerjiden çok daha fazlasını kripto para madenciliği için kullanması bekleniyor. Kripto para madenciliği yapan büyük şirketlerin jeotermal ve hidroelektrik santraller açısından bir cennet olan adada üs kurdu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Yılmaz Sezer Yanıtla

    Hangi firma çok merak ettim. Genenis minig mi acaba ?