Japon hükümeti, kripto paralar için SWIFT’e benzer ağ geliştiriyor

Kripto para endüstrisine dostça yaklaşan ülkelerden biri olan Japonya, kara para aklamayla mücade etmek için SWIFT benzeri bir kripto para ödeme ağının üzerinde çalışıyor.

Japon hükümetinin kara para aklamayla mücadele etmek için SWIFT benzeri bir kripto para ödeme ağının geliştirilmesine öncülük ettiği belirtiliyor.

Bugün Reuters’a konuşan konuyla ilgili bir kaynak, bu ağın gelişiminin hükümetler arası bir organ olan FATF (Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü) tarafından izleneceğini ve hükümetin bu ağı birkaç yıl içinde hayata geçirmeyi planladığını söyledi.

Japonya Maliye Bakanlığı ve Japonya‘nın finansal düzenleyici kurumu FSA tarafından önerilen bu ağ geliştirme planı, FATF tarafından Haziran ayında onaylandı.

SWIFT, bankalar tarafından dünyanın her yerine para transferleri için kullanılan bir iletim sistemi, ancak bu kripto para ödeme ağının nasıl çalışacağı şu anda belli değil.

Japonya, kripto para endüstrisini sağlamlaştırmak için şimdiye kadar birçok adım attı. 2017’de Bitcoin’i yasal bir ödeme yöntemi olarak kabul eden ülke, aynı zamanda kripto para borsalarına da AML (kara para aklamayı önleme) ve KYC (müşterini tanı) prosedürü zorunlulukları getirmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl