Bitcoin destekçisi Javier Milei, Arjantin’in yeni cumhurbaşkanı oldu

Ekonomik kriz yaşayan Arjantin’de halk, bugün cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandık başına gitti.

Seçimlerin ilk turu geçen ay yapılmış ve liberteryen ekonomist Javier Milei yüzde 30, solcu ekonomi bakanı Sergio Massa ise yüzde 36 oy almıştı.

Yerel saatle bugün 18.00’de sona eren ikinci tur seçimlerinin ardından sonuçlar, yaklaşık iki saat sonra belli oldu. Buna göre Milei, seçimi kazanarak Arjantin’in yeni cumhurbaşkanı oldu. Resmi sonuçlar henüz açıklanmazken Sergio Massa yenilgiyi kabul ederek Milei’yi tebrik ettiği bir konuşma yaptı.

“Bitcoin, merkez bankası dolandırıcılığına karşı bir harekettir”

Sıra dışı bir görüntü çizen Milei, Bitcoin’i desteklemesiyle de biliniyordu. Yeni cumhurbaşkanı, hem seçim kampanyasında hem de daha öncesinde bu doğrultuda açıklamalar yaptı. Bitcoin’i “merkez bankası dolandırıcılığına karşı bir hareket” olarak niteleyen Milei, aynı zamanda enflasyonun yarattığı tahribata karşı korunmanın bir yolu olduğunu ifade etti. Bitcoin’in değerinin herhangi bir hükümet ya da kuruluşa bağlı olmadığını ve dolayısıyla dünya çapında tanınan bir varlık olarak oluşturulduğunu vurgulayan 53 yaşındaki isim, Bitcoin’in volatilitesinin de bir kusur olarak değil, daha ziyade ayırt edici bir özellik olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

“Bitcoin, paranın özel sektöre geri dönüşüdür”

Milei, bir televizyon röportajında da “Bitcoin, paranın asıl yaratıcısı olan özel sektöre geri dönüşünü temsil ediyor.” dedi. Arjantin’in yeni lideri, paranın özel sektörün bir icadı olduğunu sözlerine ekledi.

X’te Bitcoin paylaşımları

Öte yandan Milei’nin X hesabında da Bitcoin hakkında yaptığı paylaşımlar dikkat çekiyor. 2020 yılında yaptığı bir paylaşımda, bir konferansın internet sitesinin linkiyle beraber “Bitcoin ve kripto hakkındaki bu ücretsiz konferansı izleyin. Politikacıların paranızı çalmasına izin vermeyin!” ifadelerini kullandığı görülüyor. Milei’nin Bitcoin ve ekonomi teorisiyle ilgili eğitimler verdiği de anlaşılıyor.

Bitcoin, Arjantin’deki seçim sonuçlarının ardından yükseliş yaşadı. Bir numaralı kripto para, 37 bin doların altında işlem görürken dakikalar içerisinde 37 bin 500 dolara yükseldi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl